«Χουντικό» το σύνθημα «Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια» λέει ο Κασσελάκης. Και το(ν) χειροκροτούσαν...

Live AEK-Σέλτικ: 2-1 (Τελικό)

Με γκολ του Ροντρίγκο Γκάλο στο 6′ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, στον επαναληπτικό αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League.

-Τέλος του αγώνα η ΑΕΚ είναι στα play offs και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μάλμε-Βίντι!

-Μεγάλη ευκαιρία για την Σέλτικ με τη μπάλά μετά το τακουνάκι του Σίμουνιτς να περνά δίπλα από το δοκάρι!

-Τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων

90’+3′: Σέντρα καθαρίζει και πάλι ο εξαιρετικός Μπάρκας

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

90′: Σουτ του Εντσάμ., εντελώς άστοχο..

-Σηκώθηκαν και οι δύο

88′: Σέντρα στην περιοχή, Οικονόμου και Σιμόες στο χορτάρι με τον διαιτητή να διακόπτει το ματς…

80′: Όλη η Σέλτικ μπροστά!

78′ ΓΚΟΛ: Αδράνεια στην άμυνα από τα αριστερά, βγήκε η σέντρα κι ο Σινκλέρ με κεφαλιά ψαράκι μείωσε σε 2-1.

72′: Μάνταλος αντί Κλωναρίδη…

66′: Ανίκητος ο Μπάρκας έβγαλε και το φάουλ του Εντσάμ.

64′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Κλωναρίδη, ο οποίος πλάσαρε άσχημα, μετά το γύρισμα του Λιβάια!

59′: Τεράστια επέμβαση με το ένα χέρι του Μπάρκα!

57′: Γύρισμα του Τιέρνι διώχνει σωτήρια ο Λαμπρόπουλος.

50′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Από το φάουλ ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά κι ο Λιβάια μόνος του σκόραρε για το 2-0! Η ΑΕΚ αγκαλιά με την πρόκριση!

46′: Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο στο ΟΑΚΑ

45′: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

41′: Κίτρινη στιον Λιβάια για διαμαρτυρία.

33′: Ο Τίερνι βρήκε χώρο και γύρισε για τον Γκρίφιθς, το πλασέ του οποίου στην κίνηση έφυγε λίγο άουτ. Μεγάλη φάση για τους Σκωτσέζους

26′: Ο Λιβάια φεύγει στην πλάτη της άμυνας, όμως τον προλαβαίνει ο Γκόρντον!

23′: Γύρισε ο Ρόγκιτς από δεξιά, ο Τίερνι έκανε την προβολή στο πίσω δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

15′: Σούτ του Γκρίφιθς δεν ανησυχεί ο Μπάρκας.

12′: Σουτ του Ρόγκιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.

9′: Πλησιάζει στο δεύτερο γκολ η ΑΕΚ με το σουτ του Κλωναρίδη εντός περιοχής μετά την πάσα του Μπακασέτα.

6′ ΓΚΟΛ: Με πανομοιότυπο τρόπο όπως και στο γκολ του πρώτου αγώνα η ΑΕΚ παίρνει το προβάδισμα καθώς μετά τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής ο Γκάλο με πλασέ άνοιξε το σκορ!

2′: Κεφαλιά του Μπακάκη η μπάλα έξω.

1′: Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Αλεφ, Γκάλο, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Λιβάια.
Στον πάγκο της ΑΕΚ: Τσιντώτας, Τσόσιτς, Μοράν, Πόνσε, Μάνταλος, Αλμπάνης, Γιακουμάκης.

Σέλτικ: Γκόρντον, Λούστιχ, Σιμούνοβιτς, Ρόγκιτς, Τίερνι, Μπράουν, Ντσαμ, Φόρεστ, Ρόγκιτς, ΜακΓκρέγκορ, Γκρίφιθς.
Στον πάγκο της Σέλτικ: Μπέιν, Ντεμπελέ, Σινκλέρ, Γκαμπόα, Χέις, Κουάσι, Τζόνστον.