«Η Ευρώπη θέλει Κυριάκο και Ούρσουλα» ανέκραξε ο Σχοινάς! - Και «Pfizer»;

ΑΕΚ – Ξάνθη (4-0) Δίκαιη η νίκη- Απογοητευτική η Ξάνθη

Λήξη του αγώνα πριν την εκτέλεση ενός κόρνερ για την ΑΕΚ

ΑΕΚ – Ξάνθη 4-0 λοιπόν, με χατ-τρικ του Όγκνιεν Βράνιες και τον Τάσο Μπακασέτα να διαμορφώνει το τελικό σκορ με κεφαλιά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου

90+1′: Κόρνερ του Γκάλο, κεφαλιά του Βράνιες, η μπάλα άουτ. Αναποτελεσματικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόσνιος, έμεινε στα τρία γκολ του πρώτου

Τρία λεπτά καθυστερήσεων

90′: Ωραία ενέργεια του Κλωναρίδη, σουτ του Λιβάγια από τα πλάγια, αποκρούει ο Ζίβκοβιτς

89′: Μακρινό σουτ του Τριάδη, η μπάλα άουτ

Στους 29 και την 6η θέση θα παραμείνει η Ξάνθη

Η ΑΕΚ θα φτάσει τους 50 βαθμούς στο πρωτάθλημα, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ

Μια λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ εις βάρος του Γιακουμάκη, που έβγαινε μόνος με τον Ζίβκοβιτς

Στο 85ο λεπτό πλέον, ΑΕΚ – Ξάνθη 4-0

83′: Σουτ του Λιβάγια στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα ψηλά άουτ

82′: Ρίσκο στην πάσα και λάθος του Γκάλο, ο Μπρίτο μπαίνει στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά καθυστερεί και ανακόπτεται

Η μπαλιά ήταν από τον Γιακουμάκη, επίσης πολύ έξυπνη πάσα

80′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ζίβκοβιτς να σταματάει την προβολή του Λιβάγια σχεδόν εξ επαφής

Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ

80′: Ορφανίδης αντί Καμάρα για την Ξάνθη

75 λεπτά στο ΟΑΚΑ, ΑΕΚ – Ξάνθη 4-0

Χουλτ και Μοράν διακριθέντες για την ΑΕΚ από τις πίσω ζώνες σήμερα, εξαιρώντας βέβαια τα απίθανα που έκανε ο Βρά νιες

71′: Σουτ του Τριάδη μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Τσιντώτας

70′: Γιακουμάκης αντί Χριστοδουλόπουλου για την ΑΕΚ, αποθεώνεται ο 31χρονος διεθνής

Ψάχνει το 5-0 η ΑΕΚ, ένα σουτ του Κλωναρίδη από πλάγια θέση τώρα, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς

11 – 2 τα κόρνερ υπέρ της ΑΕΚ, μια κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι από δύσκολη θέση θα περάσει άουτ

65′: Αϊντάρεβιτς αντί Σιμόες για την ΑΕΚ, αποθέωση για τον Πορτογάλο μέσο και αρχηγός πλέον ο Τσιγκρίνσκι

64′: Κοντά στο 5-0 η ΑΕΚ, ο Ζίβκοβιτς σταματάει το κοντινό σουτ του Λάζαρου έπειτα από εκτέλση κόρνερ και πάσα του Βράνιες

60′: Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο για φάουλ στον Χουλτ

59′: Τριάδης αντί Ντζουρίτσκοβιτς για την Ξάνθη

59′: Κλωναρίδης αντί Μπακασέτα για την ΑΕΚ, πολύ καλή εμφάνιση από τον 24χρονο μεσοεπιθετικό και γκολ με κεφαλιά

Δεν κατάφερε να κάνει… καρέ ο Βόσνιος στόπερ εδώ

58′: Σέντρα του Λάζαρου, κεφαλιά του Βράνιες, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς

Τον Βίκτωρα Κλωναρίδη ετοιμάζει ο Μανόλο Χιμένεθ

56′: Σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ

55 λεπτά αγώνα στο ΟΑΚΑ, ΑΕΚ – Ξάνθη 4-0

Το χατ-τρικ του Βράνιες είναι το πρώτο ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ στην πρώτη κατηγορία μετά από αυτό του Λυμπερόπουλου, στο 5-2 επί του Αιγάλεω το 2007

52′: Σουτ του Μπρίτο από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή μετά από φοβερή προσποίηση στον Χουλτ, η μπάλα άουτ

50′: Σουτ του Ντε Λούκας, η μπάλα ψηλά άουτ

Αργός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Ξάνθη ψάχνει το γκολ αλλά χωρίς ιδιαίτερη ουσία