Πώς μπορεί να ξεφτιλίσεις στην Ελλάδα και τις πιο ιερές έννοιες: Βάζεις τον Αυτιά να ανακράξει «Πατρίδα, Θρησκεία, Οικογένεια»!

«Βαριά» ήττα για τον ΠΑΟΚ με 4-0 από την Τσέλσι – Έχασε αλλά δεν «χάθηκε» – Το «δώρο» και το σενάριο πρόκρισης (βίντεο)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από την Τσέλσι στο “Στάμφορντ Μπριτζ” το βράδυ της Πέμπτης και βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση του 12ου ομίλου του Europa League, παρόλα αυτά μπορεί την τελευταία αγωνιστική να φέρει τα πάνω-κάτω και να πανηγυρίσει την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση.

Σε αυτό “βοήθησε” το ματς που προηγήθηκε στην Λευκορωσία, με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ να επικρατεί με 2-0 της Βίντι και να επιτρέπει στον “Δικέφαλο” να ονειρεύεται πρόκριση στις 13 Δεκεμβρίου με έναν καθόλα εφικτό συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Τι χρειάζεται η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου; Να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ στην Τούμπα την ΜΠΑΤΕ (την οποία είχε συντρίψει με 4-1 εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική) και την ίδια ώρα η Τσέλσι, που έχει προκριθεί από την 4η κιόλας αγωνιστική, να κάνει το καθήκον της επικρατώντας στην Ουγγαρία της Βίντι.

Κάτι που είναι φυσικά μέσα στις δυνατότητες των “μπλε”, αν αναλογιστεί μάλιστα κανείς πως η ομάδα του Δυτικού Λονδίνου είναι μαζί με τις Ζάλτσμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης οι μοναδικές στο φετινό Europa League που μετρούν “5 στα 5” στη φάση των ομίλων.

Τελικό σκορ. Τσέλσι – ΠΑΟΚ 4-0.

90′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων στο ματς.

88′ Ο Λέο Ζαμπά περνά δύο παίκτες, αλλά η πάσα στον Ουάρντα ήταν κακή.

86′ Ο Ουίλιαν κάνει το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής κι ελαφρώς αριστερά, ο Πασχαλάκης απομακρύνει.

82′ Ο Οντόι προσπαθεί με σουτ με το δεξί εντός περιοχής να νικήσει τον Πασχαλάκη, η μπάλα ψηλά άουτ.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.

79′ Φάουλ του Πέλκα από πίσω στον Ουίλιαν.

79′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας στη θέση του Μαουρίσιο.

78′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι (Μοράτα) και Τσέλσι – ΠΑΟΚ 4-0: Ο Οντόι κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Μοράτα με κεφαλιά νικά τον Πασχαλάκη.

75′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βαρέλα περνά στη θέση του Ελ Καντουρί.

75′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Μοράτα στη θέση του Ζιρού.

66′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Πέδρο δίνει τη θέση του στον Ουίλιαν.

65′ Ετοιμάζεται ο Ουίλιαν να μπει στον αγωνιστικό χώρο.

64′ O Λέο Ζαμπά έχει την μπάλα στη δεξιά πλευρά, κάνει τη σέντρα, ο Ελ Καντουρί είναι μαρκαρισμένος και οι αμυντικοί της Τσέλσι παραχωρούν κόρνερ.

63′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Άμπαντου στη θέση του Τζαπακόστα.

60′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι (Οντόι) και Τσέλσι – ΠΑΟΚ 3-0: Ο Οντόι παίρνει την μπάλα στην αριστερή πλευρά εντός περιοχής και με ωραίο σουτ μπροστά στον Μάτος νικά τον Πασχαλάκη.

60′ Ο Πέδρο βγαίνει από δεξιά, σταματά, κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Βιεϊρίνια και βγαίνει κόρνερ.

59′ Έχει δώσει επιθετική πνοή στον ΠΑΟΚ ο Ουάρντα.

57′ Ο Τζαπακόστα κάνει το σουτ μετά την απομάκρυνση με γροθιές του Πασχαλάκη, η μπάλα άουτ.

56′ Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Λόφτους-Τσικ παίρνει την μπάλα εκτός περιοχής, μπαίνει σε αυτή, κάνει το σουτ με το δεξί. ο Πασχαλάκης απομακρύνει με εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ.

52′ O Ουάρντα μπαίνει στην περιοχή, ο Έμερσον παραχωρεί κόρνερ. Δεν φάνηκε πόσο η επαφή τους, προκάλεσε την πτώση του Αιγύπτιου.Κόρνερ έδειξε ο Εσθονός διαιτητής.

51′ Κόρνερ παραχωρεί ο Μάτος, καθώς κόβει την μπάλα στην επέλαση του συμπατριώτη του, Έμερσον.

46′ Ο Αμρ Ουάρντα στη θέση του Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Λονδίνο.

Ημίχρονο. Τσέλσι – ΠΑΟΚ 2-0

44′ Ο Ζαμπά βγαίνει στην αντεπίθεση, προσπαθεί να μπει αριστερά στην περιοχή, μπαίνει, επιχειρεί το σουτ, ο Κέιχιλ τον κόβει.

42′ Ο Έμερσον μπαίνει στην περιοχή, ο Πέδρο κάνει το σουτ, ο Κρέσπο διώχνει πάνω στη γραμμή.

41′ Ο Ελ Καντουρί δίνει στον Πρίγιοβιτς, ο Σέρβος ξαναδίνει στον Μαροκινό, το σουτ εκείνου απογοητευτικό.

37′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι (Ζιρού) και Τσέλσι – ΠΑΟΚ 2-0: Φανταστική μπαλιά του Πέδρο για τον Ζιρού, ο Γάλλος (τον καλύπτει ο Μάτος) με σουτ στην κίνηση με το αριστερό, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη από την κλειστή του γωνία.

36′ Σουτ του Τζαπακόστα με το αριστερό – συγκλίνοντας κεντρικά από τη δεξιά πλευρά – δεν έχει τύχη.

35′ Σέντρα του Έμερσον από αριστερά, ο Βιεϊρίνια γυρίζει με το στήθος στον Πασχαλάκη.

33′ O Τζαπακόστα βγαίνει από δεξιά μετά την πάσα του Πέδρο, ο Πασχαλάκης πέφτει στα πόδια του κι απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ.

30′ Σέντρα του Πέδρο από δεξιά, ο Πασχαλάκης απομακρύνει.

28′ Δοκάρι για την Τσέλσι. Ο Οντόι επιχειρεί το σουτ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Πασχαλάκης.

27′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι (Ζιρού) και Τσέλσι – ΠΑΟΚ 1-0: Ο Φάμπρεγας βρίσκει εξαιρετικά τον Πέδρο, αυτός κρατά την μπάλα, περιμένει, δίνει στον Ζιρού δεξιά εντός περιοχής, ο Γάλλος με το αριστερό νικά τον Πασχαλάκη.

20′ Κεφαλιά του Κέιχιλ, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

20′ Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ωραίο σουτ του Λόφτους Τσικ, ο Πασχαλάκης με τα ακροδάχτυλα στέλνει την μπάλα κόρνερ.

15′ O Λέο Ζαμπά παίρνει την μπάλα στα δεξιά, την κουβαλά πηγαίνοντας κεντρικά, αλλά τελικά τη χάνει, καθώς έπεσαν δύο “μπλε” επάνω του.

13′ O Οντόι παίρνει την μπάλα αριστερά, μπαίνει κατά μέτωπο έχοντας απέναντι τον Μάτος, κάνει το σουτ με το δεξί, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Πασχαλάκη.

12′ Ο Μαουρίσιο με το στήθος γυρίζει την μπάλα προς τον Πασχαλάκη.

12′ Ο Βέρνμπλουμ έχει γυρίσει πίσω για να καλύψει το κενό που άφησε η αποβολή του Χατσερίντι.

11′ Ο Πέδρο φεύγει από δεξιά, ο Βιεϊρίνια γυρίζει και τον κλείνει. Ο Ισπανός σουτάρει εκτός ισορροπίας κι αστοχεί.

10′ Ωραία πάσα του Οντόι, ο Ζιρού δεν μπόρεσε να γυρίσει όπως θα ήθελε.

9′ Σέντρα του Τζαπακόστα, ο Ζιρού δεν μπορεί να κάνει το τακουνάκι.

22:10 Ήταν κακή η μπαλιά του Μάτος, αλλά κι ο Ουκρανός κεντρικός αμυντικός δεν εκτίμησε σωστά τη φάση.

8′ Εκτελεί ο Φάμπρεγκας, είναι καλή εκτέλεση.

8′ Απευθείας κόκκινη για τον Χατσερίντι. Έβγαινε μόνος του ο Γάλλος φορ της Τσέλσι.

7′ Ο Χατσερίντι κάνει λανθασμένη εκτίμηση, ανατρέπει εκτός περιοχής τον Ζιρού.

6′ Σέντρα του Οντόι, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει.

5′ Σύγχυση στην άμυνα της Τσέλσι, πάει να μπει o Λέο Ζαμπά, απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.

3′ Σουτ του Πέδρο η μπάλα κοντράρει και περνά κόρνερ.

Έναρξη αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Τζαπακόστα, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Φάμπρεγας, Μπάρκλεϊ, Λόφτους-Τσικ, Πέδρο, Ζιρού και Χάντσον Οντόι.

ΠΑΟΚ: Πασχάλακης, Μάτος, Χατσερίντι, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ, Ζαμπά, Σάχοβ, Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ αναμετράται στο Λονδίνο με την Τσέλσι, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Την ίδια ώρα στο άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα στη Μπάτε Μπορίσοβ και τη Βίντι το σκορ είναι στο 2-0.