Ο Ερυθρός Αστέρας «λύγισε» τη Λίβερπουλ με 2-0 – Σπουδαίο διπλό για την Μπρίζ διέσυρε με 0-4 τη Μονακό

Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο από την πρώτη στιγμή που έγινε η κλήρωση αποτελούσε αντικείμενο συζήτησης, αλλά από τη στιγμή που η… πέτρα του σκανδάλου θα απουσιάσει η αλήθεια είναι ότι έχασε κάτι από την λάμψη του.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται στο Μαρακανά του Βελιγραδίου την Λίβερπουλ, ωστόσο με τον αγώνα να κινδυνεύει να πάρει άλλες διαστάσεις, ο Γιούργκεν Κλοπ αποφάσισε να αφήσει εκτός αποστολής τον Σέρτζαν Σακίρι και η ατμόσφαιρα θα είναι καυτή αλλά όχι ο ηλεκτρισμένη.

Ο Σακίρι, που είναι Κοσοβάρος στην καταγωγή, είχε πετύχει το περασμένο καλοκαίρι, στον αγώνα Μουντιάλ Σερβία-Ελβετία, το νικητήριο γκολ των Ελβετών στις καθυστερήσεις και πανηγύρισε κάνοντας με τα χέρια του τον αετό της Μεγάλης Αλβανίας.

Με ή χωρίς τον Σακίρι πάντως η Λίβερπουλ είναι το ακλόνητο φαβορί για το σημερινό ματς, όπου θέλει τη νίκη για να παραμείνει στην πρώτη θέση του ομίλου (το ντέρμπι Νάπολι-Παρί διεξάγεται το βράδυ). Ο Αστέρας έχει έναν βαθμό (αυτόν που πήρε εντός έδρας από την Νάπολι) και έχει δεχθεί σε τρία ματς 10 γκολ, αλλά εντός έδρας παραμένει αήττητος στα τελευταία του 7 Ευρωπαϊκά ματς με την προηγούμενη ήττα του να έχει σημειωθεί όμως και πάλι από Βρετανική ομάδα (Άρσεναλ).

Στο άλλο παιχνίδι κρίνεται η 3η θέση του 1ου ομίλου με την απογοητευτική Μονακό να υποδέχεται την Μπριζ και τον Τιερί Ανρί να ψάχνει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των Μονεγάσκων.

Live η εξέλιξη:

Τέλος των δύο αναμετρήσεων
Ο Ερυθρός Αστέρας λύγισε με 2-0 την Λίβερπουλ και η Μπριζ διέσυρε με 4-0 την Μονακό στο Πριγκηπάτο!

ΓΚΟΛ: Μονακό-Μπριζ 0-4
85′: Ο Βόρμερ νικά τον Μπενάλιο και η Μπριζ διασύρει την Μονακό!

82′: Από πλάγιο η μπάλα φτάνει στον Σαλάχ που από πλάγια θέση πλασάρει αλλά διώχνει ο κίπερ του Αστέρα.

79′: Ο Σαλάχ ευνοείται από την κόντρα, σουτάρει αδύναμα, αλλά οι Σέρβοι μπερδεύτηκαν και παραλίγο να προκύψει φάση!

75′: Τελειώνει ο χρόνος για την Λίβερπουλ και ο Αστέρας είναι κοντά σε μια τεράστια νίκη

71′: Ο Σάλαχ μετά το κόρνερ κέρδισε τη μπάλα, σούταρε και την έστειλε στο δοκάρι!

64′: Έξω ο Μάρκο Μαρίν, στη θέση του ο Γκόραν Τσάουσιτς

59′: Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα με τον Γκόμπελιτς στη θέση του Στοΐκοβιτς που φαίνεται ότι έχει τραυματιστεί σοβαρά!

Δοκάρι η Λίβερπουλ!
56′: Ο Ρόμπερτσον έκανε την σέντρα η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μπεν και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ερυθρού Αστέρα!

54′: Η Λίβερπουλ πλέον είναι στο μισό γήπεδο αναζητώντας το γρήγορο γκολ που θα την ξαναβάλει στο ματς

48′: Πρώτη προσπάθεια του Φιρμίνιο, ο οποίος μπήκε αλλαγή, που έκανε την σέντρα, οι αμυντικοί του Αστέρα σάστισαν, ο Μανέ από κοντά σημάδεψε αντίπαλο αμυντικό!

46′: Αναταραχή στην περιοχή της Λίβερπουλ, ο Μαρίν σουτάρει η μπάλα κοντράρει με τους Σέρβους να ζητούν χέρι,,,

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο

Ημίχρονο στους δύο αγώνες
Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στα δύο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα και την Μπριζ να κλέβουν την παράσταση. Οι Σέρβοι κερδίζουν 2-0 την Λίβερπουλ και οι Βέλγοι με 3-0 στο Μονακό!!!

Πιέζει η Λίβερπουλ αλλά δεν μπορεί να βγάλει καθαρές φάσεις ούτε στο φινάλε του ημιχρόνου

39′: Σέντρα από τα δεξιά ο Φαν Ντάικ προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Πάβκοβ που έχει εξελιχθεί σε εφιάλτη για τους παίκτες του Κλοπ.

35′: Ατομική προσπάθεια με κακό τελείωμα από τον Στάριτζ

33′: Πρώτη αντίδραση από την Λίβερπουλ μετά το σοκ των δύο γκολ με τον Λαλάνα να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα μετά από κόντρα να περνά δίπλα από το δοκάρι.

ΓΚΟΛ: Ερυθρός Αστέρας-Λίβερπουλ 2-0!
29′: Ο Πάβκοβ έκλεψε τη μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ελίχθηκε και με άπιαστο δεξί σουτ νίκησε τον Άλισον για το 2-0, προκαλώντας σεισμό στο Βελιγράδι!

ΓΚΟΛ: Μονακό-Μπριζ 0-3
24′: Ο Γουέσλεϊ με καταπληκτική προσπάθεια και εξαιρετικό σουτ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη επικράτηση της Μπριζ!

ΓΚΟΛ: Ερυθρός Αστέρας-Λίβερπουλ 1-0!
22′: Το Ράικο Μίτιτς παίρνει φωτιά καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πάβκοβ ανοίγει το σκορ για τον Αστέρα!

Απίθανη χαμένη ευκαιρία από τον Στάριτζ
17′: Ο Μανέ περνά στα σταματημένο τον αντίπαλο του, κάνει το γύρισμα με τον Ρόμπερτσον κατά λάθος να βγάζει ασίστ στον Στάριτζ ο οποίος σχεδόν από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα έξω!!!

ΓΚΟΛ: Μονακό-Μπριζ 0-2
17′: Ο Βανάκεν νικά τον Μπενάλιο κι η Μπρίζ έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα

15′: Ο Μπαρέκα έβαλε το χέρι του και έδιωξε το σουτ των Βέλγων με την Μπρίζ να έχει κερδίσει πέναλτι!

13′: Πιέζει ο Ερυθρός Αστέρας και κερδίζει ένα ακόμη κόρνερ με τον Φαν Ντάικ να διώχνει

14′: Ο Μπενάλιο γλιτώνει την Μονακό από το 0-2, διώχνοντας το πλασέ του Γουέσλεϊ

ΓΚΟΛ: Μονακό-Μπριζ 0-1
12′: Οι αμυντικοί της Μονακό πιάστηκαν στον ύπνο κι ο Βανάκεν άνοιξε το σκορ για την Μπριζ!

9′: Ο Μάρκο Μαρίν μπήκε από τα αριστερά έκανε μια προσποίηση αλλά το σουτ ήταν αδύναμο κι ο Άλισον μπλόκαρε εύκολα

8′: Πρώτη τελική για την Λίβερπουλ με τον Μανέ να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το γύρισμα αλλά ο Μίλνερ σούταρε εντελώς άστοχα…

7′: Εκπληκτική επέμβαση του Χόρβαθ στο τετ α τετ με τον Ντιόπ, χαμένη ευκαιρία για την Μονακό

6′: Πρώτη καλή στιγμή στη βραδιά και είναι για την Μονακό με τον Ρανταμέλ Φαλκάο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι

1′: Σέντρα στις δύο αναμετρήσεις

1′: Εκπληκτική ατμόσφραιρα στο Βελιγράδι, δεν ισχύει το ίδιο και για το Πριγκηπάτο

Οι συνθέσεις των δύο αγώνων που ξεκίνησαν στις 19:55

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγιεβιτς): Μπόργιαν, Ντέγκενακ, Κριστισιτς, Πάβκοβ, Σρνιτς, Ρόντιτς, Μάριν, Γιόβαντσιτς, Στοΐκοβιτς, Μπεν Ναμπουάνε, Σάβιτς
Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα, Μανέ, Σαλάχ, Στάριτζ

Μονακό: Μπενάλιο – Μπαρέκα, Ζέμερσον, Γκλικ, Σιντιμπέ – Τσαντλί, Μπενασέρ, Τίλεμανς – Ντιοπ, Σιλά, Φαλκάο
Μπριζ: Χόβαρθ – Ντένσβιλ, Μέχελε, Πούλεν – Ντιατά, Ριτς, Νακαμπά, Βόρμερ, Λουρένσο – Βανάκεν, Γουέσλεϊ