Άρση ασυλίας Κ.Βελόπουλου, χειροπέδες για κακούργημα σε Κ.Φλώρο κατά τα λοιπά ο Β.Πούτιν είναι «αυταρχικός»!

Το πάλεψε η ΑΕΚ αλλά ηττήθηκε με 2-0 από την Μπάγερν (βίντεο)

To αυστηρό πέναλτι με το οποίο η Μπάγερν άνοιξε το σκορ, στέρησε από την ΑΕΚ τις λίγες ελπίδες που είχε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο Μόναχο.

Οι Βαυαροί επικράτησαν 2-0 για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Champions League με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφσκι που σημείωσε και τα δύο τέρματα (31΄πεν., 71΄). Το ματς έγινε στο κατάμεστο από 70.000 φιλάθλους «Αλιάντς Αρένα» και η εμφάνιση της Ενωσης ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής, όμως η ήττα σήμανε τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο άλλο ματς του ομίλου Άγιαξ – Μπενφίκα 1-1.

Έτσι, η πρωταθλήτρια υποδέχεται τον Αγιαξ στις 27 Νοεμβρίου στο ΟΑΚΑ με στόχο τη νίκη για να μείνει «ζωντανή» στη διεκδίκηση της 3ης θέσης.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την ΑΕΚ να χάνει από την Μπάγερν Μονάχου με 2-0 χάρη στα γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι

90+1′ Εκτός ο Λεβαντόφσκι και τη θέση του παίρνει ο Βάγκνερ.

86′ Αλλαγή για την Μπάγερν, ο Ρενάτο Σάντσες παίρνει τη θέση του Γκνάμπρι.

84′ Αλλαγή για τον Κόβατς, μέσα ο Ραφίνια έξω ο Ριμπερί.

83′ Νέα μεγάλη στιγμή για την Μπάγερν από κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, κόρνερ από τα πόδια του Λαμπρόπουλου.

79′ Περνάει εκτός ο Μάνταλος και δίνει τη θέση του στον Λούκας Μπογέ.

78′ Ο Γαλανόπουλος δίνει τη θέση του στον Γκάλο.

74′ Ο Μπάρκας σώζει ξανά την ΑΕΚ, καθώς ο Γκνάμπρι πλάσαρε και ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε σε κόρνερ.

71′ ΓΚΟΛ! 2-0 η Μπάγερν Μονάχου με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

71′ Καλή σέντρα του Αλάμπα, πονηρή όμως ο Τσιγκρίνσκι ήταν εκεί και την έδιωξε σε κόρνερ.

67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο πολύ καλός Άλεφ δίνει τη θέση του στον Έρικ Μοράν.

66′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ: Ο Άλεφ συνεργάστηκε με τον Χουλτ, ο δεύτερο προσπάθησε να… σπάσει τη μπάλα στη γερμανική περιοχή, όμως αυτή κάπου βρήκε και κατέληξε στα χέρια του Νόιερ.

64′ Ο Αλάμπα το πήγε ο απευθείας, κύριος ο Βασίλης Μπάρκας που βρισκόταν στο σωστό σημείο για να μπλοκάρει με άνεση.

63′ Κίτρινη στον Σιμόες που γκρέμισε τον Γκνάμπρι έξω από την περιοχή της ΑΕΚ.

62′ Στημένη φάση για την Μπάγερν, ο Λεβαντόφσκι έπιασε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από την εστία του Βασίλη Μπάρκα.

60′ Ο Λεβαντόφσκι έφυγε φάτσα κάρτα με τον Μπάρκα, πλάσαρε όμως ο Έλληνας κίπερ “νίκησε” και τον σπουδαίο Πολωνό φορ.

57′ Σουτ του Γκνάμπρι, η μπάλα άουτ.

55′ Μεγάλη επέμβαση του Μπάρκα σε προσπάθεια του Γκορέτσκα ο οποίος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά “ηττήθηκε” από τον κίπερ της Ένωσης που την πέταξε κόρνερ.

52′ Ευκαιρία για την Μπάγερν Μονάχου, ο Τσόσιτς τελευταία στιγμή βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε κόρνερ.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο Μόναχο. Μπάγερν – ΑΕΚ 1-0 με γκολ από πέναλτι του Λεβαντόφσκι.

45′ Φάουλ έδωσε ο διαιτητής, επιθετικό, οπότε η μπάλα πάλι στην Μπάγερν Μονάχου.

44′ Φάουλ για την ΑΕΚ, τώρα, σε καλό σημείο πλαγείως της περιοχής του Νόιερ.

36′ Ο Τσόσιτς σώζει την ΑΕΚ από σουτ του Μίλερ που ήταν πανέτοιμος να παραβιάσει την εστία της Μπάγερν. Εδώ, ο Σέρβος ήταν σωτήριος.

• Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπενφικά νικάει τον Άγιαξ με 1-0 στο 36′ της αναμέτρησης με του Τζόνας.

35′ Στο έδαφος ο Πόνσε από μαρκάρισμα του Μπόατεγκ έξω από την περιοχή της Μπάγερν, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το ματς.

30′ ΓΚΟΛ! 1-0 η Μπάγερν με εύστοχη εκτέλεση του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

29′ Κάρτα στον Τσόσιτς για τράβηγμα στον Λεβαντόφσκι και ΠΕΝΑΛΤΙ!

26′ Λάθος ο Χούμελς έπειτα από πίεση του πολύ καλού Πόνσε. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Πέτρου Μάνταλου, όμως ο αρχηγός της Ένωσης δεν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση με κάποιο σουτ.

22′ Περάσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο. Η ΑΕΚ δεν έχει κινδυνέψει αν εξαιρέσει κανείς την κεφαλιά του Γκορέτσκα. Αντιθέτως, είχε μία εξαιρετική φάση με τον Λαμπρόπουλο να αστοχεί για λίγο.

19′ Όχι, η εκτέλεση δεν ήταν καλή. Δεν πήρε κάτι η ΑΕΚ απ’ αυτό το στημένο που εκτέλεσε ο Πέτρος Μάνταλος.

18′ Φάουλ για την ΑΕΚ, ευκαιρία να βάλει κόσμο στην περιοχή του Νόιερ.

11′ Ο Μπακάκης “κάλπασε” από τα δεξιά έπειτα από πάσα του Μάνταλου, έβγαλε τη μπάλα στην περιοχή της Μπάγερν, αλλά ο ολομόναχος Πόνσε δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κίνδυνο.

7′ Ο Μπάρκας έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ από την επέμβασή του. Οι Γερμανοί δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους δόθηκε από τη γωνία του γηπέδου.

7′ Φοβερή επέμβαση του Μπάρκα σε κεφαλιά του ανενόχλητου Γκορέτσκα, έπειτα από σέντρα του Κίμιχ.

5′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Πολύ καλή κεφαλιά έπιασε ο Λαμπρόπουλος, δίπλα από το δοκάρι του Νόιερ η μπάλα.

1′ Έναρξη αγώνα

Συνθέσεις:

Μπάγερν: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκνάμπρι, Γκορέτσκα, Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόφσκι

Στον πάγκο: Ούλραϊχ, Βάγκνερ, Ζίλε, Χάμες, Ραφίνια, Σάντσες, Σαμπανί

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Άλεφ, Μάνταλος, Πόνσε

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Γιαννιώτας, Μπογέ, Μοράν, Γιακουμάκης

Για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τη Μπάγερν Μονάχου στην Allianz Arena, σε ένα ματς χωρίς… αύριο για την ελληνική ομάδα, που έχει τρεις ήττες μετά από τρία ματς στη διοργάνωση.

Οι «κιτρινόμαυροι» θα προσπαθήσουν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί κόντρα στους πανίσχυρους Γερμανούς και να παλέψουν για τον πρώτο τους βαθμό στον πέμπτο όμιλο. Στο πλευρό της πρωταθλήτρια βρίσκονται περίπου 4.000 οπαδοί της που έχουν ταξιδέψει στο Μόναχο από την Ελλάδα και διάφορα μέρη της Γερμανίας και τα κράτοι που συνορεύουν με τη χώρα, όπως η Ελβετία.