Έτσι εξηγείται το σπίτι του Βολταίρου...

«Λύγισε» στο 88′ η ΑΕΚ – Ηττήθηκε με 1-0 από την Μπενφίκα – Χωρίς βαθμό οι «κιτρινόμαυροι» στο Champions League!

Με γκολ φάουλ στο 88′ η ΑΕΚ έχασε απόψε με 1-0 από την Μπενφίκα στη Λισαβόνα, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Ενωση άντεξε για 88 λεπτά, προσπάθησε να πάρει τον πρώτο της βαθμό, αλλά στα τελευταία λεπτά δέχθηκε το γκολ από τον Γκριμάλδο.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Λήξη αγώνα Μπενφίκα – ΑΕΚ 1-0

90+4′ Η ΑΕΚ ολοκληρώνει την πορεία της στο Champions League χωρίς βαθμό.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

Έχει αποβληθεί και ο Ουζουνίδης.

89′ ΔΟΚΑΡΙ! Καταπληκτικό σουτ από τον Σεφέροβιτς, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη.

88′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο Γκριμάλδο με απευθείας εκτέλεση φάουλ πλήγωσε την ΑΕΚ.

86′ Αποβάλλεται ο Γαλανόπουλος με δεύτερη κίτρινη. Με δέκα η ΑΕΚ.

82′ Κίτρινη στον Γαλανόπουλο σε μία προσπάθεια να σταματήσει την κόντρα της Μπενφίκα.

81′ Κόρνερ για την Μπενφίκα, εκτέλεση ο Σέρβι και ο Σεμέδο έπιασε μία κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

79′ Ο Ζέντσον είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0, πλάσαρε από κοντά με τον Μπάρκα να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

78′ Στιγμές πίεσης από την ΑΕΚ προς την εστία της Μπενφίκα. Μάνταλος και Γιαννιώτας προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι χωρίς επιτυχία.

77′ Ο Γκάλος από πλευράς ΑΕΚ παίρνει τη θέση του Μοράν και η Ένωση θα παίξει τώρα 4-2-3-1.

76′ Ο Φελίξε παραχωρεί τη θέση του στον Νίκολας Καστίγιο.

75′ Ο Σεφέροβιτς έχει ανεβάσει την απόδοσή του, έκανε κι άλλη ευκαιρία όμως το σουτ του ήταν εύκολο για τον Μπάρκα.

74′ Απευθείας το πήγε ο Σέρβι το φάουλ που έκανε ο Χουλτ, όμως η μπάλα πήγε πολύ ψηλά άουτ.

74′ Κίτρινη στον Χουλτ.

72′ Σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚ, Οικονόμου, Γκριμάλδο, Μπάρκας συγκρούστηκαν η Μπενφίκα έγινε απειλητική, αλλά δεν βρήκε γκολ.

70′ ΔΟΚΑΡΙ! Η Μπενφίκα στην πιο μεγάλη φάση του ματς δεν βρίσκει γκολ από την κεφαλιά του Σεφέροβιτς.

68’Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Πέτρος Μάνταλος μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Λούκας Μπογέ.

66′ Ο Σεφέροβιτς επιχείρησε τη σέντρα, ο διαιτητής θεώρησε ότι ο Τσιγκρίνσκι έκανε χέρι. Η εκτέλεση δεν ήταν καλή πάντως.

64′ Ο Σεφέρβιτς χάνει μεγάλη ευκαιρία, απαντάει σε αυτή του Τσόσιτς. Το πλασέ του μπλόκαρε ο Μπάρκας.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Από το κόρνερ ο Τσόσιτς έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε μόλις άουτ. Αποδοκιμασίες από τους Μπενφικίστας.

62′ Καλή προσπάθεια από την ΑΕΚ με τον Μοράν να μπαίνει στην περιοχή από πάσα του Πόνσε, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

61′ Αλλαγή, ο Κλωναρίδης δίνει τη θέση του στον Γιαννιώτα.

59′ Αλλαγή, ο Πίτσι αφήνει τη θέση του στον Σέρβι.

58′ Κόρνερ για την Μπενφίκα, ανεκμετάλλευτο κι αυτό.

53′ Ο Σεφέροβιτς έκανε μπαλιά “καρφί” στη καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ, ευτυχώς για την Ένωση δεν υπήρχε παίκτης να τη σπρώξει στα δίχτυα.

47′ Καλή προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης που ολοκληρώθηκε με σέντρα του Μπογέ στο πουθενά. Στη συνέχεια κόρνερ για την Μπενφίκα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Μπενφίκα – ΑΕΚ 0-0

45+2′ Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ ολοκληρώνει μ’ ένα σουτ του Κλωναρίδη. Μετά το σφύριγμα του διαιτητή ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες από πλευράς Πορτογάλων για την εικόνα της ομάδας τους

44′ Στραβοκλωτσιά από τον Πόνσε σε προσπάθειά του να βγάλει άμυνα, τελικά έβγαλε σε θέση βολής τον Σεφέροβιτς που σούταρε άουτ.

43′ Υποψία φάσης για την Μπενφίκα, ωστόσο η κεφαλιά του Ζαρντέλ πέρασε πολύ άουτ.

37′ Κίτρινη στον Ρούμπεν Ντίας για φάουλ στον Πόνσε.

37′ Επέστρεψε στο πρέσινγκ ψηλά η Μπενφίκα.

34′ Αποχωρεί ο Ράφα Σίλβα, τραυματίας, ο Ζίβκοβιτς στη θέση του.

33′ Ο Ράφα Σίλβα στο έδαφος, αντιμετωπίζει πρόβλημα ο παίκτης της Μπενφίκα.

28’Έπεσε ο Φελίξ στην περιοχή της ΑΕΚ, σωστά ο ρέφερι του είπε να σηκωθεί.

26′ Το πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ.

25′ Νέο κόρνερ για την Μπενφίκα.

24′ Επιχείρησε να βγει στην κόντρα η ΑΕΚ, κόπηκε όμως ο Κλωναρίδης.

21′ Για πρώτη φορά η ΑΕΚ πάτησε στην περιοχή του Βλαχοδήμου έπειτα από προσπάθεια του Μπογέ από αριστερά. Η μπάλα έφτασε τον Γαλανόπουλο που δεν σούταρε καλά, ενώ όταν ο Αργεντινός πήρε το ριμπάουντ ήταν σε θέση οφσάιντ.

20′ Πανέξυπνη σέντρα από τον Γκριμάλδο, δυνατή με φάλτσα γεγονός που ανάγκασε τον Οικονόμου να παραχωρήσει κόρνερ.

19′ Δυσκολεύονται ιδιαίτερα να συνεργαστούν τα χαφ της ΑΕΚ. Δεν έχουν παίξει και ποτέ μαζί…

18′ Η μπάλα έφτασε στον Ζοάο Φελίξ που έπιασε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Μπάρκας.

17′ Νέο φάουλ από τον Σκωτσέζο ρέφερι για την Μπενφίκα. Γύρω γύρω από την περιοχή της ΑΕΚ.

15′ Πράγματι, ο Γκριμάλδο το πήγε απευθείας, ωστόσο πέρασε άουτ η μπάλα.

14’Ένα ακόμη κόρνερ για την ομάδα του Ρουί Βιτόρια.

13′ Ξανά κόρνερ για τους γηπεδούχους.

12′ Κι άλλο κόρνερ για την Μπενφίκα που πιέζει ασταμάτητα.

9′ Με πάσα το κόρνερ, τελικά η μπάλα κατέληξε στον Βλαχοδήμο και πάλι στην επίθεση η Μπενφίκα.

9′ Νέο φάουλ για τους γηπεδούχους σε ίδια θέση με το πρώτο.

22:07 Κανένα πρόβλημα για την ΑΕΚ, αφού το χτύπημα ήταν κάκιστο και πέρασε απευθείας άουτ.

7′ Φάουλ για την Μπενφίκα σε καλή θέση για γέμισμα στην περιοχή.

5′ Έπιασε την κεφαλιά ο Ζαρντέλ, ευτυχώς για την ΑΕΚ δεν βρήκε στόχο. Η μπάλα πέρασε άουτ.

4′ Το πρώτο κόρνερ της βραδιάς στην Μπενφίκα που ανεβάζει μέτρα στο γήπεδο.

3′ Ο Γκριμάλδο μπήκε από αριστερά και έκανε τη μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ. Εύκολη δουλειά για τον Μπάρκα.