«Ξέσπασε» ο Ολυμπιακός πάνω στη Ντουντελάνζ – Νίκη με 5-1 και ελπίζει για την πρόκριση (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ντουντελάνζ και επικράτησε με 5-1 για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 4-0.

Οι Φορτούνης (15′, 36′), Τοροσίδης (6′), Χριστοδουλόπουλος (26′) και Φετφατζίδης (71′) πέτυχαν τα γκολ των «ερυθρόλευκων». Ιστορικό γκολ πέτυχε η Ντουντελάνζ στο 69′ με τον Σινάνι, το οποίο είναι και το πρώτο στους ομίλους.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει 7 βαθμούς, όσους και η Μίλαν, ενώ η Μπέτις προηγείται με 8 βαθμούς.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τελικό αποτέλεσμα: Ολυμπιακός – Ντουντελάνζ 5-1.

92′ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Το δυνατό σουτ του Ποντένσε έβγαλε σε κόρνερ ο κίπερ της Ντουντελάνζ.

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή και δεξιά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπονεφουά.

85′ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

73′ Ο Πέρεζ αντί του Τουρπέλ.

70′ ΓΚΟΛ 5-1 για τον Ολυμπιακό (Χασάν). Ο Ποντένσε με ωραία προσπάθεια πέρασε στον Τσιμίκα, αυτός έκανε τη σέντρα, ο Φετφατζίδης πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ο Χασάν έβαλε το πόδι στην πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

69′ ΓΚΟΛ 4-1 για τη Ντουντελάνζ (Σινάνι). Ο επιθετικός της Ντουντελάνζ σκόραρε με σουτ έξω από την περιοχή.

67′ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Μπονεφουά.

64′ Διαδοχικές προσποιήσεις του Ποντένσε μέσα από την περιοχή, σουτ, η μπάλα πάνω στον Πρεμπέ.

62′ Ο Νάτχο δεν αντέχει άλλο και περνάει εκτός αγώνα. Στη θέση του ο Τουρέ.

61′ Ο Γένσεν αντί του Κρούσκα για τη Ντουντελάνζ.

59′ Κεφαλιά του Σισέ, έπεσε και έδιωξε ο Μπονεφουά.

56′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν αντί του Φορτούνη.

51′ Πλασέ του Νάτχο μέσα από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

48′ Ο Σνελ πάτησε με δύναμη τον Νάτχο και δέχτηκε κίτρινη κάρτα. Σκληρό μαρκάρισμα.

46′ Σουτ του Ποντένσε από κοντά, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

Ημίχρονο. Ολυμπιακός – Ντουνελάνζ 4-0

43′ Πολύ μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα αρκετά άουτ.

40′ Ο Στολτζ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας από σέντρα του Μελισέ.

36’ΓΚΟΛ 4-0 για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης). Ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Φορτούνη από την καρδιά της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα.

35′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης και Ποντένσε δεν κατάφεραν με σουτ να σκοράρουν.

34′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης αντί του Ναουέλ.

26′ ΓΚΟΛ 3-0 για τον Ολυμπιακό (Λάζαρος). Ο Φορτούνης από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Λάζαρος με εκπληκτικό εναέριο βολ πλανέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

21′ Σουτ του Ναουέλ έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπονεφουά.

16′ Κεφαλιά του Σισέ από κοντά, μπλόκαρε ο Μπονεφουά.

15′ ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης). Ο Τσιμίκας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Φορτούνης με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και δεξιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

6′ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ολυμπιακό (Τοροσίδης). Ο Καμαρά έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, ο Τοροσίδης μπήκε στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι από κοντά σκόραρε.

6′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε βρέθηκε αφύλαχτος μπροστά από την εστία, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα δύο αμυντικών της Ντουντελάνζ.

2′ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, απομάκρυναν οι αμυντικοί της Ντουντελάνζ.