Έτσι εξηγείται το σπίτι του Βολταίρου...

Στους 32 του Europa League ο Ολυμπιακός – Το «φίλμ» του αγώνα

Μία μεγάλη πρόκριση στους 32 του Europa League πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, που με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τη Μίλαν με 3-1 στο Καραϊσκάκη και την πέταξε εκτός συνέχειας, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στον όμιλό του.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ που ήθελε, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει χωρίς τέρματα. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» καρποφόρησαν, με τον Σισέ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ να ανοίγει το σκορ.

Ακολούθησε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Φορτούνη και Γκερέρο στο 64’, πριν έρθει και το δεύτερο γκολ στο 69’, με τον Γκιγιέρμε να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει στον Ζαπάτα και να καταλήγει στα δίχτυα του Ρέινα για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός είχε πλέον σκορ πρόκρισης, όμως στο 71’ ο Ζαπάτα μετά από εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 2-1, δίνοντας το προβάδισμα πρόκρισης στους Ιταλούς.

Όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη: στο 80’ ο Τοροσίδης κέρδισε πέναλτι από τον Αμπάτε, με τον Φορτούνη να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 3-1.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στους 32 του Europa League ο Ολυμπιακός.

Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τη Μίλαν.

95′ Στατική φάση για τη Μίλαν. Όλοι οι παίκτες της στην περιοχή των ερυθρόλευκων.

93′ Κόρνερ για τη Μίλαν. Και ο Ρέινα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

91′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων. Ο Ολυμπιακός με αυτό το σκορ προκρίνεται στην επόμενη φάση.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Γκερέρο.

89′ O Τοροσίδης δεν πρόλαβε νωρίτερα να αγγίξει τη μπάλα και κέρδισε πέναλτι από τον Αμπάτε.

88′ Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Σα. Φαίνεται να έχει ενοχλήσεις.

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή στον όμιλο:

1. Μπέτις 12 (7-2)
2. Ολυμπιακός 10 (11-6)

3. Μίλαν 10 (12-9)
4. Ντουντελάνζ 1 (3-16)

85′ Ο Χαλίλοβιτς αντί του Ροντρίγκεθ.

81′ ΓΚΟΛ 3-1 για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)! Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού νίκησε τον Ρέινα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

81′ Κίτρινη στον αρχηγό της Μίλαν.

80′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Αμπάτε κράτησε τον Τοροσίδη.

79′ Ο Τοροσίδης αντί του Καμαρά.

78′ Αλλαγή για τη Μίλαν. Ο Λασάλτ αντί του Κουτρόνε.

75′ Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο έκανε πλασέ από κοντά, ο Αμπάτε με αυτοθυσία απομάκρυνε σε κόρνερ.

72′ ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει η Μίλαν (Σαπάτα)! Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε κόρνερ, ο Σαπάτα με κοντινή κεφαλιά κατάφερε να σκοράρει. Η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή.

69′ ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό (Γκιλιέρμε)! Ο Βραζιλιάνος σούταρε έξω από την περιοχή και δεξιά, ο Σαπάτα έβαλε το πόδι και η μπάλα “κρέμασε” τον Ρέινα.

69′ Ο Νάτχο αντί του Φετφατζίδη για τον Ολυμπιακό.

66′ Αδύναμο σουτ του Καστιγέχο μέσα από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Σα.

65′ Σουτ του Ιγκουαΐν, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

64′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Φορτούνη από κοντά, έδιωξε ο Ρέινα. Ο Γκερέρο πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Σαπάτα.

62′ Ευκαιρία για τη Μίλαν. Σουτ του Κουτρόνε από κοντά, η μπάλα λίγο άουτ.

60′ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ολυμπιακό (Σισέ)! Ο Φορτούνης εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ και έδωσε στον Ποντένσε. Αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Βούκοβιτς έπιασε κεφαλιά, η οποία χτύπησε στο σώμα του Ιγκουαΐν. Ο Σισέ από κοντά με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

58′ Ο Ομάρ έκανε πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή μετά από εξαιρετική μπαλιά του Καμαρά, μπλόκαρε ο Ρέινα.

56′ Κόρνερ για τη Μίλαν, το κέρδισε ο Καστιγέχο. Η εκτέλεσή του πέρασε ανεκμετάλλευτη.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Ρέινα, επειδή έκανε καθυστέρηση.

54′ Νέο σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

53′ Σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ρέινα.

51′ Σουτ του Κούτρη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

51′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν. Το σουτ του Κεσιέ έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

49′ Εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, έδιωξε με το κεφάλι ο Ομάρ.

47′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φετφατζίδης έκανε το σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρέινα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

2. Μίλαν 11 (11-6)
3. Ολυμπιακός 8 (8-5)

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ημίχρονο για τις δύο ομάδες Ολυμπιακός – Μίλαν 0-0

45′ Σουτ του Τσαλχάνογλου έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, αλλά δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε ο Σα.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για μαρκάρισμα στον Ιγκουαΐν.

44′ Εξαιρετική εκτέλεση από τον Φορτούνη, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Ρέινα.

42′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Φορτούνης από τον Μπακαγιοκό, που δέχτηκε κίτρινη κάρτα.

42′ Σουτ του Κεσιέ μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σα.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη για φάουλ στον Καστιγέχο.

40′ Ο Φορτούνης ζήτησε φάουλ έξω από την περιοχή της Μίλαν, αλλά δεν καταλόγισε φάουλ ο Γάλλος. Πράγματι δεν τον βρήκε ο Τσαλχάνογλου.

35′ Ο Ολυμπιακός στέκεται καλά μέχρι στιγμής. Δεν έχει δεχτεί γκολ, ενώ έχει παράξει τελικές για να σκοράρει.

32′ Ο Ολυμπιακός ξεδιπλώθηκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, αλλά ο Γκερέρο ήταν εκτεθειμένος όταν του πέρασε τη μπάλα ο Ποντένσε.

29′ Η εκτέλεση του κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτη για τη Μίλαν.

28′ Σουτ του Ιγκουαΐν, η μπάλα κόντραρε στον Ομάρ και κατέληξε κόρνερ.

25′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση κόρνερ από τον Φορτούνη, σουτ του Γκιλιέρμε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε.

21′ Ο Κουτρόνε ξεπέρασε τον Βούκοβιτς, πλάσαρε μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Σα.

19′ Κεφαλιά του Σαπάτα, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο Σα έδιωξε σε κόρνερ.

18′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Μίλαν. Ο Ιγκουαΐν βρέθηκε απέναντι στον Σα από πάσα του Κουτρόνε, ο Αργεντινός τσίμπησε τη μπάλα αλλά έδιωξε ο Πορτογάλος κίπερ

16′ Ο Βούκοβιτς προσπάθησε να βρει τον Κούτρη που έκανε κίνηση, αλλά η μπαλιά ήταν δυνατή και πέρασε εκτός τελικής γραμμής.

14′ Κεφαλιά του Γκερέρο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

13′ Ο Φετφατζίδης ανατράπηκε από τον Τσαλχάνογλου, κίτρινη κάρτα στον Τούρκο.

9′ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης έβγαλε σέντρα, ο Φορτούνης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά πριν πιάσει νέα κεφαλιά ο Γκερέρο από κοντά, ο Αμπάτε έδιωξε σε κόρνερ.

7′ Δυναμική μονομαχία Σισέ – Κεσιέ, παραχωρεί πλάγιο ο Σενεγαλέζος στόπερ του Ολυμπιακού.

5′ Σουτ του Τσαλχάνογλου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Σα.

1′ Ο Γκερέρο βρέθηκε απέναντι στον Ρέινα μετά από βαθιά μπαλιά του Σισέ, τσίμπησε τη μπάλα, αλλά ο Ισπανός έδιωξε. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

1′ Έναρξη αγώνα

Συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Φορτούνης, Φετφατζίδης, Ποντένσε, Γκερέρο.

Ολυμπιακός εναντίον Μίλαν στην στάδιο «Γ.Καραϊσκάκης» για την 6η αγωνιστική του Europa League.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης διεκδικούν οι δύο ομάδες.

Νίκη με δύο γκολ διαφορά ψάχνουν οι Πειραιώτες για να αφήσουν εκτός τους Ιταλούς. Δεν έχει στη διάθεσή του Χριστοδουλόπουλο και Ναουέλ ο Πέδρο Μαρτίνς.