Γκολ στο 94′ από τον Λάζαρο και η ΑΕΚ περνάει στον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ! (βίντεο)

Η ΑΕΚ τελευταία στιγμή με ένα γκολ του Λάζαρου κατάφερε και έγραψε ιστορία με την διεκδίκηση του νταμπλ να είναι ακόμη στο «τραπέζι».

Η Λάρισα έφτασε… μισή ανάσα από το να κόψει τον δρόμο της ομάδας του Χιμένεθ προς τον τελικό, όμως ο Λάζαρος με γκολάρα στην εκπνοή έδωσε στην Ένωση τη νίκη και την πρόκριση (1-0) ρεφάροντας την ήττα με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Σαν να μην έγινε το πρώτο ημίχρονο. Το 3-5-2 δεν βγήκε στους κιτρινόμαυρους που είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας και μόλις δύο καλές φάσεις με τον Μπακασέτα. Η άμυνα των βυσσινί ήταν για σεμινάριο, ωστόσο επιθετικά δεν άγχωσε καθόλου τους γηπεδούχους.

Αφού ο Μπάρκας κράτησε όρθια την ΑΕΚ στο 48’ και στο 57’ ξεκίνησε σταδιακά ο…. βομβαρδισμός της περιοχής της Λάρισας. Οι παίκτες του Αντωνίου έφτασαν να είναι αγκαλιά με την πρόκριση όμως δεν υπολόγισαν στον Λάζαρο, που με τρομερό γυριστό στο 90+4’ «λύτρωσε» την ΑΕΚ και την έστειλε στον τελικό για τρίτη σερί χρονιά, όπου θα βρει απέναντί της όπως και πέρσι τον ΠΑΟΚ.

Η γκολάρα του Λάζαρου

Το έκανε ξανά το… θαύμα του ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος!

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έλληνας εξτρέμ άφησε στο τόπο την Λάρισα και έστειλε στα ουράνια την ΑΕΚ!

Με εντυπωσιακό γυριστό βολέ μέσα από την περιοχή, πέτυχε ανεπανάληπτη γκολάρα και χάρισε ανέλπιστη πρόκριση στους κιτρινόμαυρους, στον τελικό του φετινού Κυπέλλου.

Το ματς

Τον ρυθμό που ήθελαν να δώσουν από τα πρώτα λεπτά στο ματς οι παίκτες της ΑΕΚ φρόντισαν να κόψουν οι «βυσσινί». Με μαζική άμυνα, η Λάρισα έκλεισε τους διαδρόμους προς την περιοχή της και με εξαίρεση κάποια ανεβάσματα και γυρίσματα του Χουλτ από τα αριστερά δεν απειλήθηκε καθόλου. Βέβαια, δεν μπόρεσε ούτε και να αγχώσει την τριάδα στην άμυνα της Ένωσης, που δεν αντιμετώπισε προβλήματα στις αντεπιθέσεις.

Οι κιτρινόμαυροι πάντως τριγύριζαν σταθερά έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων και κατάφεραν τους «ενοχλήσουν» στο 19’ και στο 21’ με δύο σουτ του Μπακασέτα (το ένα απευθείας φάουλ).

Η ΑΕΚ αν και είχε την μπάλα στα πόδια της αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην ανάπτυξη, καθώς οι παίκτες της δεν είχαν την εύκολη πάσα λόγω και του έντονου πρέσινγκ που καλούνταν να αντιμετωπίσουν στον χώρο του κέντρου. Το 3-5-2 του Χιμένεθ έβγαζε μάτι πως δεν δούλευε σωστά, ενώ την ίδια ώρα η Λάρισα αμυνόταν υποδειγματικά και ο Μόρας και οι συμπαίκτες του «καθάριζαν» όλες τις φάσεις. Έτσι, το ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το «μηδέν» και την πρόκριση στα χέρια τους.

Με τον Χιμένεθ να το γυρνάει σε 4-2-3-1 και τη Λάρισα να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Κριζμάν στο 48’ ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ ανέβασε τις γραμμές της όμως οι βυσσινί δεν… μάσησαν και χτύπησαν στην κόντρα. Οι κιτρινόμαυροι και με την είσοδο του Λάζαρου απέκτησαν περισσότερες ιδέες στο παιχνίδι τους, ωστόσο, κλασική ευκαιρία δεν έβγαλαν.

Μάλιστα, οφείλουν πολλά στον Μπάρκα που τους κράτησε στο ματς στο 57’ με μεγάλη απόκρουση σε κοντινό σουτ του Ντέλετιτς ύστερα από νέα αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Μετά απ’ την «τρομάρα» η Ένωση σημάζεψε τα μετόπισθεν και με επιθέσεις κυρίως από τα άκρα προσπαθούσε να βρει διαδρόμους τη στιγμή που οι παίκτες του Αντωνίου «μασούσαν» σίδερα.

Τα λεπτά στο ΟΑΚΑ περνούσαν και η ΑΕΚ πίεζε με γεμίσματα από τα άκρα αλλά και κόρνερ, όμως στο ψηλό παιχνίδι δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Από την άλλη, οι παίκτες του Αντωνίου άρχιζαν να παίζουν και με το ρολόι μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο των εκνευρισμό των παικτών του Χιμένεθ αλλά και της κερκίδας.

Με τον… βομβαρδισμό στην περιοχή του Μπόζοβιτς να μεγαλώνει όσο πλησίαζε το τέλος, η Λάρισα έφτασε να αγκαλιάζει την πρόκριση, όμως ο Λάζαρος της την πήρε μέσα από τα χέρια. Με τρομερό γυριστό στο 90+4’ ο Χριστοδουλόπουλος «τρέλανε» το ΟΑΚΑ και με το 1-0 έστειλε την Ένωση για ακόμη μια χρονιά στον τελικό.

Λήξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ παίρνει απίθανη πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου με 1-0, παρά την ήττα της στο πρώτο ματς (2-1).

Ήρωας ο Λάζαρος με τη γκολάρα του, στεναχώρια στους βυσσινί που έχασαν στο… τσακ τη δυνατότητα να διεκδικήσουν μετά από χρόνια ένα τρόπαιο.

Πανέμορφο τέρμα σε… νεκρό χρόνο που στέλνει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον αφύλαχτο Λάζαρο στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος οριζοντιώθηκε και με τρομερό γυριστό βολέ, έγραψε το 1-0 για την ΑΕΚ!!

90+4′ ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΛΑΖΑΡΟΣ!!

90+4′ Κόρνερ για την ΑΕΚ, μπροστά και ο Μπάρκας. Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.

2′ ακόμα για το τέλος του αγώνα, στο 0-0 ως τώρα.

Δυνατή η κάθετη μπαλιά του Μασούντ, άουτ η μπάλα.

Άλλα τρία λεπτά απέμειναν για τη λήξη στο ΟΑΚΑ.

Πήγε για τρομερό γκολ ο Αραούχο, αλλά το ανάποδο ψαλίδι του έφυγε απελπιστικά άουτ. Τραβηγμένη επιλογή από τον Αργεντινό σε αυτό το σημείο του αγώνα.

Πολιορκία διαρκείας της ΑΕΚ.

Συμπληρώσαμε 90′. Πέντε ο έξτρα χρόνος!

90′ Κίτρινη κάρτα στον Περόνε για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπακάκη.

88′ Κόρνερ για την ΑΕΚ. Χέρι του Λαμπρόπουλου στην προσπάθειά του να πιάσει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ.

Γύρω-γύρω από την περιοχή της ΑΕΛ εδώ και αρκετά λεπτά η ΑΕΚ, ψάχνει ένα… χρυσό γκολ.

83′ Κίτρινη στον Μασούρα για φάουλ στον Μασούντ. Ο Χούμπτσεφ τώρα στο έδαφος

82′ Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Περόνε αντί του Ντέλετιτς.

Ο Μόρας τώρα έχει ενοχλήσεις στον ώμο και πέρασε εκτός γηπέδου.

81′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ρέντζας προλαβαίνει τον Αραούχο και διώχνει σε κόρνερ.

79′ Αλλαγή για τη Λάρισα. Στη θέση του Αγκάνοβιτς πέρασε ο Ρέντζας.

78′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε άουτ.

77′ Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Ναζλίδης αντί του Κριζμάν.

76′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης άφησε την μπάλα στον Λάζαρο που με ωραίο σουτ την έστειλε άουτ.

75′ Κεφαλιά του Λιβάγια από το δεύτερο δοκάρι μπλοκαρε ο Μπόζοβιτς.

73′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Γκάλο.

71′ Κεφαλιά του Μασούντ ύστερα από κόρνερ του Λαζαρου η μπάλα άουτ.

Συνεχίζεται το ματς.

Έντονες αποδοκιμασίες από την κερκίδα επειδή ο παίκτης της Λάρισας δεν βγαίνει από το γήπεδο.

67′ Διακοπή στο ματς αφού ο Ζίζιτς βρίσκεται στο έδαφος. Άνοιξε το κεφάλι του στην κόντρα με τον Τσιγκρίνσκι.

67′ Σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

64′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μασούντ αντί του Κονέ.

61΄ Κίτρινη κάρτα στον Κονέ για φάουλ στον Αγκάνοβιτς.

57′ Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λάρισα. Ο Κριζμάν ξέφυγε στην πλάτη γύρισε την μπάλα στον Ντέλετιτς όμως ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ με μεγάλη απόκρουση.

57′ Πιέζει η ΑΕΚ.

56′ Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε άουτ.

55′ Αρκετά επικίνδυνη και η Λάρισα στις αντεπιθέσεις.

54′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος έκλεψε την μπάλα, την έσπασε στον Λιβάγια, που την γύρισε στον Αραούχο όμως ο Μπόζοβιτς καθάρισε την φάση.

52′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος στη θέση του Μπακασέτα.

50′ Σουτ του Αραούχο από δύσκολη γωνία, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπόζοβιτς.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα. Ο Κριζμάν βγήκε απέναντι στον Μπάρκα, που του έκλεισε άψογα τον δρόμο, τον έβγαλε πλάγια και έδιωξε σε κόρνερ το γύρισμά του.

47′ Σέντρα του Ντέλετιτς από τα αριστερά, βγήκε και μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Η ΑΕΚ το έχει αλλάξει σε 4-2-3-1. Ο Γκάλο έχει ανέβει πλέον στη δεξιά πλευρά ως εξτρέμ.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Βγήκε η ΑΕΚ για το δεύτερο. Χωρίς αλλαγή ο Χιμένεθ, παρότι σήκωσε πριν το ημίχρονο τον Λάζαρο.

Το 3-5-2 του Χιμένεθ δεν έχει… βγει και η Λάρισα καθαρίζει με άνεση όλες τις μπαλιές προς την περιοχή του Μπόζοβιτς, που πάντως δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα.

Όπως είναι τώρα τα πράγματα περνάει η Λάρισα χάρη στη νίκη της 2-1 από το πρώτο ματς.

Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Λάρισα

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ένα λεπτό καθυστερήσεων

45′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια για φάουλ στον Αραούχο.

Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Λάζαρος και χειροκροτείται θερμά.

42′ Ο Μπακασέτας έβγαλε κάθετη στον Λιβάγια, όμως ο Κροάτης βγήκε σε πλάγια θέση και δεν κράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.

38′ Έντονος ο εκνευρισμός των παικτών της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

37′ Η ΑΕΚ βρήκε κάπως ανοργάνωτη την άμυνα της Λάρισας, ο Χουλτ σέντραρε και η μπάλα έπειτα από κόντρα στον Μπακασέτα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

34′ Μπαλιά του Μόρα στην πλάτη για τον Ντέλετιτς, βγήκε και καθάρισε ο Μπάρκας.

30′ Πρόβλημα στην ανάπτυξη αντιμετωπίζει η ΑΕΚ, που κρατάει την μπάλα αλλά δεν απειλεί την καλά οχυρωμένη Λάρισα.

27′ Ο Τσιγκρίνσκι έπεσε στην περιοχή της Λάρισας ύστερα από τράβηγμα του Ζίζιτς.

24′ Σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος συνεχίζει να διαμαρτύρεται στον διαιτητή.

Φωνές από το γήπεδο και ο Παπαπέτρου κάνει παρατηρήσεις στον Μπόζοβιτς που καθυστερεί να εκτελέσει ένα ελεύθερο.

21′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα εκατοστά πάνω απ’ την εστία.

19′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας έπιασε φαλτσαριστό σουτ, ο Μπόζοβιτς έδιωξε δύσκολα. Στη συνέχεια ο Λαμπρόπουλος προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ, όμως ο Μασούρας βρήκε μπάλα και απομάκρυνε.

17′ Αντεπίθεση για τη Λάρισα. Ο Τσιγκρίνσκι γλίστρησε όμως ο Λαμπρόπουλος έκοψε τον Ντέλετιτς.

15′ Έντονη γκρίνια από την κερκίδα για τους παίκτες της Λάρισας. Ο Γιοβάνοβιτς βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από μονομαχία με τον Μπακασέτα και τα… άκουσε για θέατρο.

14′ Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ΑΕΚ για κίτρινη που δεν βγήκε στον Χούμπτσεφ για σκληρό φάουλ στον Γκάλο. Ο Παπαπέτρου του έκανε παρατηρήσεις.

13′ Καλή πάσα του Λιβάγια στην πλάτη της άμυνας για τον Χουλτ που έβγαλε με την μία τη σέντρα, όμως ο Γιοβάνοβιτς πρόλαβε τον Μπακασέτα.

11′ Καλή επίθεση από τη Λάρισα, ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή όμως ο Χουλτ καθάρισε με ωραία προβολή.

Ο διαιτητής ζήτησε από τον τεχνικό της Λάρισας να βγάλει το πάνω μέρος της φόρμας του, αφού είναι στα ίδια χρώματα με τη φανέλα της ομάδας του.

6′ Ωραία κάθετη του Αραούχο στον Χουλτ, όμως η σέντρα του Σουηδού δεν πέρασε.

3′ Σωστά σταματάει το παιχνίδι ο βοηθός για επιθετικό φάουλ του Κονέ στον Μασούρα.

1΄ Δύο σερί σέντρες του Χουλτ από τα αριστερά, απομάκρυναν οι παίκτες της Λάρισας.