Συμφωνούμε με τον «γίγαντα» Βαγγέλη: Αλλά να πάνε πρώτα τα παιδιά του στην πρώτη γραμμή!

Άρης – Παναθηναϊκός 1-1 – Σωτήρας ο Χατζηγιοβάνης με πέναλτι αλά Πανένκα στο 93! (βίντεο)

Άρης – Παναθηναϊκός 1-1 – Σωτήρας ο Χατζηγιοβάνης  με πέναλτι αλά Πανένκα στο 93! (βίντεο)

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά ο ΠΑΟ με πέναλτι στο 93’… έσωσε την παρτίδα στο Χαριλάου.

Ο Γιώργος Δώνης σχολίασε: «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτυες μου. Ήταν ωραίο, δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες. Είχαμε τον έλεγχο στο β’ μέρος και ο Άρης τις φάσεις σε ανοικτό γήπεδο. Ρισκάραμε και μπράβο στους παίκτες μου για τη νοοτροπία. Στόχος είναι η εξέλιξη των παικτών και πιστεύουμε ότι η ομάδα μας θα είναι ψηλά».

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος του αγώνα.

93′ Κίτρινη στον Χατζηγιοβάνη.

93’ΓΚΟΛ 1-1 για τον Παναθηναϊκό (Χατζηγιοβάνης)! Ο μεσοεπιθετικός του τριφυλλιού εκτέλεσε εύστοχα με πέναλτι αλα Πανένκα.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη.

92′ Πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Σιώπης ανέτρεψε τον Μπουζούκη μετά από σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη.

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

89′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μακέντα, για μαρκάρισμα στον Σιώπη.

87′ Και οι έντεκα παίκτες του Άρη κλεισμένοι, πιέζει ο Παναθηναϊκός.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια και τον Κουρμπέλη.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Βέλεθ έβαλε το πόδι στην πορεία της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Διούδη.

83′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Κεφαλιά του Μακέντα, έπεσε και έδιωξε ο Κουέστα. Ο Καμπετσής που πήρε το ριμπάουντ ήταν εκτεθειμένος.

79′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μάβραι αντί του Ματέο Γκαρσία.

74′ Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Ο Καμπετσής αντί του Κάτσε και ο Χατζηθεοδωρίδης αντί του Μαυρομμάτη.

73′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ματίγια αντί του Ντιγκινί.

71′ Ο Ντιγκινί θα γίνει αλλαγή από τον Σάββα Παντελίδη.

70′ Ο Ινσούα έκανε εναέριο σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Μπουζούκη, αλλά αστόχησε.

67′ Κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη, η μπάλα στην πλάτη του Κωνσταντινίδη.

66′ Ο Ινσούα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός. Έχει ήδη κάρτα και διαμαρτύρεται συνεχώς. Αυτή τη φορά το έκανε γιατί δεν δόθηκε κόρνερ σε σουτ που πραγματοποίησε, έχοντας δίκιο.

62′ Σουτ του Κάτσε μέσα από την περιοχή ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπουζούκη, η μπάλα εντελώς άστοχα, άουτ.

60′ Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γιουνές έκανε πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Μενέντεθ, ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε.

57′ Ευκαιρία για τον Άρη. Πάσα του Μπάσα στον Ντιγκινί, αυτός κουβάλησε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

52′ Ευκαιρία για τον Άρη. Η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κολοβέτσιου και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Ημίχρονο Άρης – Παναθηναϊκός 1-0

45+1′ Ένα λεπτό καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος.

45′ Σουτ του Ματέο Γκαρσία έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

41′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μακέντα πάτησε εξαιρετικά στον Κάτσε, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε. Η μπάλα έφτασε στον Μπουζούκη, και το δικό του σουτ κόντραρε.

39′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκάμα, έπεσε και μπλόκαρε ο Διούδης.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα.

Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός κάνει λόγο για πέναλτι – εφεύρεση στη φάση με το “χέρι” του Γιόχανσον.

33′ Τώρα η αλλαγή. Ο Δώνης αντί του Γιόχανσον.

29′ Ο Γιόχανσον δεν θα μπορέσει να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων.

24′ Ο Άρης πίεσε ψηλά τον Παναθηναϊκό. Ο Διούδης παραχώρησε κόρνερ μετά από πρέσινγκ του Ματέο Γκαρσία.

21′ Ο Κάτσε εκτέλεσε το φάουλ, αλλά δεν ήταν καλό και απομάκρυναν οι αμυντικοί του Άρη.

20′ Φάουλ του Ματέο Γκαρσία στον Χατζηγιοβάνη. Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να απειλήσει από στατική φάση.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα.

18′ Ο Μπουζούκης δεν μπόρεσε να σουτάρει μέσα από την περιοχή, καθώς γλίστρησε.

15 ΓΚΟΛ 1-0 για τον Άρη (Γιουνές)! Ο Τυνήσιος εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα.

14′ Νέο πέναλτι για τον Άρη. Σύμφωνα με τον διαιτητή, ο Γιόχανσον έκανε χέρι σε σέντρα του Μενέντεθ.

13′ Ο Άρης προσπαθεί να ελέγξει το ματς. Έχει την κατοχή και ψάχνει τρόπο να φτάσει σε γκολ.

6′ Χαμένο πέναλτι για τον Άρη! Ο Διούδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε το χτύπημα του Γκάμα.

5′ Πέναλτι για τον Άρη. Σύμφωνα με τον Τζοβάρα ο Ινσούα έχει ανατρέψει τον Γκάμα.

4′ Καλοτραβηγμένο σουτ του Κουρμπέλη έξω από την περιοχή, ο Κουέστα μπλόκαρε σταθερά.

Έναρξη αγώνα

Η διάταξη του Άρη:

Η διάταξη του Παναθηναϊκού:

Οι συνθέσεις

Άρης: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Μενέντεθ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Μπάσα, Σιώπης, Ντιγκινί, Γκαρσία, Γκάμα, Γιουνές.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Αναγνωστόπουλος, Ναζλίδης, Βαλεριάνος, Μαρτίνες, Ματίγια, Τζανακάκης, Μαβράϊ.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Γιόχανσον, Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κότσαρης, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Οικονόμου, Τζανδάρης, Εμμανουηλίδης, Καμπετσής.

Ο Άρης κι ο Παναθηναϊκός συγκρούονται στο «Κλ. Βικελίδης», για τη δωδέκατη αγωνιστική της ‘Α Εθνικής. Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και θέλουν να κάνουν ακόμα ένα σημαντικό βήμα… πεντάδας.

Αμφότερες προέρχονται από νίκες και έχουν καλή ψυχολογία, με τους «κιτρινόμαυρους» να φεύγουν με το «διπλό» από την έδρα του ΟΦΗ και τους «πράσινους» να συντρίβουν τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ με 5-1.