Ο «δικέφαλος του βορρά» στρίμωξε τον «Θρύλο» μέσα στο Καραϊσκάκη: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1 σε αγώνα θρίλερ

Με ισοπαλία πέρασε την καυτή έδρα των ερυθρόλευκων ο ΠΑΟΚ και παρέμεινε στην κορυφή της Superleague μαζί με τον Ολυμπιακό μετά το 1-1 στο ντέρμπι του “Καραϊσκάκης”.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα στο 29′ με τον Ίνγκασον και «πατούσαν» καλύτερα στο γήπεδο.

Οι Πειραιώτες «κυριάρχησαν» όμως στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν με πέναλτι του Βαλμπουενά.

Ετσι, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός παραμένουν μαζί στην κορυφή με 28 βαθμούς.

Τέλος στο «Γ. Καραϊσκάκης»! Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1

90+3′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό, κατάλληλο για γέμισμα στην περιοχή. Δεν γέμισε ο Ολυμπιακός, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά ο οποίος έκανε σουτ άουτ.

Τέσσερα είναι τα λεπτά του έξτρα χρόνου

89′ Κίτρινη στον Πέλκα για φάουλ

87′ Σουτ του Καμαρά λίγο έξω από την περιοχή και κόρνερ έπειτα από κόντρα

85′ Προσπάθεια με σουτ του Πέλκα που μπλοκάρεται από λάθος του Αβραάμ

79′ Ο Ελ Αραμπί από πολύ κοντά δεν μπορεί να σκοράρει. Μεγάλη επέμβαση ο Ζίβκοβιτς. Κίτρινη στον Καμαρά.

73′ Από κόντρες μετά το κόρνερ του Ολυμπιακού δύο κεφαλιές παικτών του ΠΑΟΚ, πιέστηκε ο Ζίβκοβιτς αλλά μπλόκαρε

69′ Σπουδαία στιγμή για τον Ολυμπιακό! Με τον Σουντανί να πιάνει κεφαλιά που κατέληξε λίγο άουτ. Ο επιθετικός των ερυθρόλευκων πήρε πάσα επίσης με κεφαλιά από τον Ομάρ.

64′ Ο Βαλμπουενά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφαρίζει σε 1-1 για τους ερυθρόλευκους

63′ Ο Ισπανός δίνει πέναλτι για μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Ποντένσε

60′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά περνά στην θέση του Μπουχαλάκη

60′ Ο Σφιντέρφσκι βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

53′ Γύρισμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, έκοψε ο Κρέσπο και έπειτα φάουλ του Μπουχαλάκη στον Λημνιό.

49′ Ανατροπή του Ποντένσε εντός περιοχής. Ο Καντουρί μαρκάρει από πίσω τον Πορτογάλο.

48′ Ελ Αραμπί πάσα στον Γκιγιέρμε που σουτάρει άουτ. Πολύ άστοχο το σουτ του Βραζιλιάνου

Λήξη πρώτου ημιχρόνου
Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0 του Ολυμπιακού με γκολ του Ίνγκανσον στο 29′

41′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σουντανί περνά στη θέση του Μασούρα

33′ Στο πρώτο 15λεπτο η κατοχή ήταν 71-29%, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε στο δεύτερο τέταρτο είχε 40-60% υπέρ του κατοχή και από στημένη μπάλα βρήκε το γκολ.

29′ Άνοιξε το σκορ στο Καραϊσκάκης: 0-1 προηγείται ο ΠΑΟΚ στο 29ο λεπτό.

Ο Ίνγκασον από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Σα δεν βγήκε αποφασιστικά, έβγαλε την προσπάθεια του Ίνγκασον αλλά ασθενώς και στην 2η έγινε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ντέρμπι τίτλου διεξάγεται στο «Γ. Καραϊσκάκης», καθώς ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν και όποια νικήσει θα αποκτήσει προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έστω κι αν βρισκόμαστε ακόμα στη 12η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται τη νίκη για πολλούς λόγους, καθώς προέρχεται από τη γκέλα στη Νέα Σμύρνηolym και την ήττα από την Τότεναμ και καλείται να βγάλει αντίδραση, με την πίεση να είναι μεγάλη.

Ο ΠΑΟΚ θα παραταχθεί στο Φάληρο ως ο περσινός πρωταθλητής, που τρέχει ένα τρελό αήττητο σερί από τον Μάρτιο του 2018 και ουσιαστικά θέλει να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Ποντένσε, Μασούρας και Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ: Ζιβκοβιτς, Μάτος, Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μισιτς, Λημνιός, Μπισεσβαρ, Ελ Καντουρι και Σφιντερφσκι