ΚΛΕΙΣΙΜΟ
«Η Ευρώπη θέλει Κυριάκο και Ούρσουλα» ανέκραξε ο Σχοινάς! - Και «Pfizer»;

Άρης – ΑΕΚ 1-4: Ένα βήμα πιο κοντά στα… «αστέρια» με τεσσάρα

H AEK είχε τον Ολιβέιρα σε τρομερό απόγευμα και με δύο δικά του γκολ πήρε την μεγάλη νίκη στην έδρα του Άρη με 4-1 και πλέον έχει το πάνω χέρι στην μάχη με τον ΠΑΟΚ για την 2η θέση και την έξοδο στο Champions League.

Το κίνητρο της νίκης ήταν φανερό για την Ένωση και εντός αγωνιστικού χώρου. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν δέκα τελικές στην εστία, έναντι μόνο μιας που είχαν οι γηπεδούχοι.

Αναλυτικά οι φάσεις της αναμέτρησης:

(Αρχικό κείμενο 18:35)

84′ Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Σιμάνσκι να κάνει την προβολή από κοντά για το 1-4.

80′ Κεφαλιά από τον Διαμαντόπουλο φεύγει άουτ

78′ Σέντρα του Αλμπάνη περνάει ανεκμετάλλευτη

76′ Αλλαγή για τον Άρη ο Μπακούτσης στη θέση του Σάσα.

75′ Στο έδαφος ο Σάσα, που έχει ζητήσει αλλαγή.

74′ Επιθετικό φάουλ του Λιβάγια στον Γκάμα.

73′ Αλλαγές για την ΑΕΚ οι Σιμάνσκι, Αραούχο στο παιχνίδι, αποχωρούν Ολιβέιρα, Μάνταλος.

Επιστροφή στο παιχνίδι

Μικρή διακοπή στο παιχνίδι για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

66′ Ο Αλμπάνης τροφοδοτεί τον Παουλίνιο με τον τελευταίο να επιχειρεί να περάσει για τον Λόπες χωρίς όμως επιτυχία.

62′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Με τον Σιμόες να κάνει του σουτ και την μπάλα να κοντράρει στον Σάσα και να καταλήγει στα δίχτυα.

61′ Αλλαγή για την ΑΕΚ ο Αλμπάνης στη θέση του Βέρντε.

61′ Σουτ του Βέρντε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

59′ Φάουλ του Μάνταλου στον Μαντσίνι που σήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς Άρη.

58′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Βέρντε να κάνει την σέντρα για το κεφάλι του Λόπες και τον Παουλίνιο να μπαίνει στη φάση αλλά η μπάλα κόντραρε και στην συνέχεια απομακρύνθηκε από τον Κόρχουτ.

55′ Φάουλ για την ΑΕΚ

55′ Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια και στον Λόπες

52′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος τροφοδότησε με ωραία κάθετη πάσα τον Ολιβέιρα και αυτός με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 1-2!

51′ Διώχνει με τις γροθιές ο Κουέστα.

50′ Κόρνερ για την ΑΕΚ κερδίζει ο Βέρντε

49′ Σουτ του Λόπες με την μπάλα να κοντράρει στον Ρόουζ και να φεύγει κόρνερ.

48′ Γύρισμα του Μαντσίνι μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

47′ Σέντρα του Λόπες απομακρύνει η άμυνα του Άρη

Έναρξη δεύτερου μέρους

Άρης – ΑΕΚ 1-1

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Η ΑΕΚ σκοράρει με τον Μάνταλο αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη με τον επόπτη να δείχνει οφσάιτ.

45′ Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα να πατάει περιοχή, αλλά ο Μπαγκαλιάνης με αυτοθυσία πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

44′ Ο Κρίστιτσις έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Λιβάγια, με τον Κουέστα να απομακρύνει.

44′ Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα να πατάει περιοχή, αλλά ο Μπαγκαλιάνης με αυτοθυσία πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

43′ Κεφαλιά του Σβάρνα μετά το κόρνερ του Λιβάγια, εξαιρετική επέμβαση του Κουέστα που έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε.

43′ Ωραία σέντρα του Λόπες για τον Μάνταλο με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κουέστα να στείλει τη μπάλα κόρνερ.

39′ Ωραία μπαλιά του Λιβάγια για τον Βέρντε, με τον Ιταλό να μπερδεύεται και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

36΄ Κόρνερ για τον Άρη

35΄ Σέντρα του Γκάμα, με την μπάλα να απομακρύνεται

34′ Σέντρα του Λιβάγια, μπλοκάρει εύκολα ο Κουέστα.

33′ Επιθετικό φάουλ του Λιβάγια στον Σάσα.

31′ Φάουλ για την ΑΕΚ

Ο Γκάμα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, με την μπάλα να βρίσκει στον Τσιγκρίνσκι και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπάρκα.

29′ ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Ο Ολιβέιρα υποδέχτηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή γύρισε και σούταρε, νικώντας τον Κουέστα.

24′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

23′ Σουτ από τον Κρίστιτσιτς, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

23΄Φάουλ για την ΑΕΚ λίγο πιο πάνω από τη μεσαία γραμμή.

Η ΑΕΚ πιέζει ψηλά τα τελευταία λεπτά.

20′ Σουτ του Βέρντε, μπλοκάρει ο Κουέστα.

18′ Κάθετη πάσα του Κρίστιτσιτς, μπλοκάρει ο Κουέστα.

17′ Παράλληλο γύρισμα του Βέρντε για τον Μάνταλο χωρίς όμως επιτυχία.

16′ Σέντρα του Λιβάγια περνάει απ’ όλους η μπάλα.

16′ Κόρνερ για την ΑΕΚ

14′ Σουτ του Λιβάγια από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ.

14′ Ωραίο γέμισμα του Λιβάγια για τον Ολιβέρια που βγήκε πολύ πλάγια, αλλά στη συνέχεια κόπηκε από τον Μπαγκαλιάνη.

12′ Φάουλ για τον Άρη στο χώρο του κέντρου.

12′ Σέντρα του Λιβάγια, μπλοκάρει ο Κουέστα.

9′ Φάουλ του Τσιγκρίνσκι στον Γκάμα κάτω από τη μεσαία γραμμή.

8′ Σέντρα του Ματίγια, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Σιμόες

7′ Φάουλ του Παουλίνιο στον Μαντσίνι και κίτρινη κάρτα για τον παίκτη της ΑΕΚ.

6′ Επιθετικό φάουλ από τον Παουλίνιο

5′ Ο Ρόουζ έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι με βαθιά μπαλιά, με την άμυνα της ΑΕΚ να διώχνει.

4′ Φάουλ για τον Άρη κάτω από τη μεσαία γραμμή.

3′ Σέντρα του Βέρντε από δεξιά με τον Ολιβέιρα να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Λιβάγια τη δεύτερη χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Λίγη ώρα απομένει για την αναμέτρηση του Άρη με την ΑΕΚ για τα πλέι οφ της Super League, με την “Ένωση” να θέλει πάση θυσία τη νίκη ώστε να εκμεταλλευτεί την χθεσινή ισοπαλία του ΠΑΟΚ και να πάρει προβάδισμα για την έξοδο στο Champions League.

Αρχικά για τους γηπεδούχους, ο Μίχαελ Ένινγκ επιλέγει την ενδεκάδα της ομάδας του χωρίς εκπλήξεις, καθώς δεν έχει ούτως ή άλλως πολλές λύσεις. Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει ο Γερμανός τεχνικός και πιο συγκεκριμένα τους Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Διαμαντόπουλος.

Στην αντίπερα όχθη ο Μάσιμο Καρέρα παρατάσσει την ομάδα του με όλα τα επιθετικά της όπλα στην βασική ενδεκάδα, καθώς ο μόνος στόχος είναι η νίκη. Πιο συγκεκριμένα οι 11 του Ιταλού τεχνικού είναι οι εξής: Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Παουλίνιο, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε, Ολιβέιρα.