«Χουντικό» το σύνθημα «Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια» λέει ο Κασσελάκης. Και το(ν) χειροκροτούσαν...

Χορταστική ισοπαλία στο ντέρμπι των Δικεφάλων – Στο 2-2 ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Χορταστική ισοπαλία στο ντέρμπι των Δικεφάλων ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στην Τούμπα σε ματς για την 18η αγωνιστική της Α’ Εθνικής. Η ΑΕΚ πήρε δύο φορές το προβάδισμα, όμως ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση.

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στο πρώτο 15λεπτο, διάστημα από το οποίο μπορεί κανείς να κρατήσει μόνο το σουτ του Λιβάια που απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, για να έρθει αμέσως μετά το γκολ: Στο 18′ ο Κροάτης πέρασε ωραία στον Γκαρσία, αυτός απέφυγε τον Περέιρα και πάσαρε στον Σάκχοφ, ο οποίος τελείωσε σωστά τη φάση εντός περιοχής (0-1).

Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Ίνγκασον που έφυγε άουτ και στο 26′ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για το 1-1 με το τετ α τετ Κρμέντσικ – Αθανασιάδη, αλλά ο Σβάρνας πρόλαβε να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά το «τσίμπημα» του επιθετικού του ΠΑΟΚ.

Η ισοφάριση τελικά, την οποία έψαχναν συνεχώς οι γηπεδούχοι, ήρθε στο 40′ με τον Κρέσπο από κοντά, μετά την απόκρουση του Αθανασιάδη στην κεφαλιά του Ουάρντα, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Οταν επέστρεψαν από αυτά, η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ήταν το 51ο λεπτό όταν ο Γαλανόπουλος αρχικά έκλεψε από τον Ίνγκασον και στη συνέχεια τελείωσε τη φάση από το δεύτερο δοκάρι, μετά τη σέντρα του Λόπες, γράφοντας το 1-2. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε το προβάδισμα, είχε την ψυχολογία και στο 55′ λίγο έλειψε να έχει και προβάδισμα με 1-3, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ μετά το πλασέ του Λιβάια στην κίνηση.

Οι κιτρινόμαυροι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, αλλά οι ασπρόμαυροι βρήκαν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν ξανά, με το ωραίο σουτ του ΒιεΛιρίνια στο 70′ (2-2). Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους ψάχνοντας τη νίκη, αλλά τελικά η ισοπαλία δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να παραμείνει στη 2η θέση και στο +1 από Άρη και ΠΑΟΚ.

Θυμηθείτε πως μετέδωσε το ντέρμπι το pronews.gr

Τέλος αγώνα

90’+6′: Διώχνει η άμυνα και λογικά κάπου εδώ τελειώνει το μάτς

90’+6′: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ που θα φέρει κόσμο στην περιοχή

90’+5′: Σουτ Αουγκούστο μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

90’+3′: Πάλι ο Ίνγκασον προλαβαίνει τον Ανσαριφάρντ

90’+2′: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

88′: Ο Ίνγκασον σε σωτήρια προβολή προ του Ανσαριφάρντ

86′: Ο Τσιγκρίνσκι αντί του Λάτσι που έχει μυϊκό πρόβλημα κι ο Τάνκοβιτς αντί του Σάκχοφ, ενώ θα μπει στο ματς και ο Μουργκ αντί του Ουάρντα

79′: Στο χορτάρι ο Κρέσπο δεν μπορεί να συνεχίσει καθώς στη φάση του Ανσαριφάρντ συγκρούστηκε με τον Ζίβκοβιτς

78′: Ο Ανσαριφάρντ στην κεφαλιά η μπάλα δίπλα από το δοκάρι αλλά είναι οφσάιντ

72′: Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο αντί του Ζίβκοβιτς στον ΠΑΟΚ

71′: Σιμάνσκι, Ανσαριφάρντ αντί των Μάνταλου, Λιβάγια

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ στο 70′: Ο Ζίβκοβιτς πασάρει στον Βιεϊρίνια που με το δεξί πετυχαίνει το 2-2!

69′ Ο Λόπεζ έχει ξαπλώσει πίσω από το τείχος για να μη γίνει συρτή εκτέλεση

67′: Ο Λάτσι κάνει λάθος γύρισμα, ο Κρμέντσικ πιέζει κι ο Αθανασιάδης μπλοκάρει κι έτσι έχουμε έμμεσο για τον ΠΑΟΚ

66′: Ο Αθανασιάδης μπλοκάρει το σουτ του Ελ Καντουρί

Ο Βίντσιτς δίνει χέρι του Λιβάγια, αλλά δεν δείχνει 2η κίτρινη στον Κροάτη θεωρώντας ότι ήταν ακούσιο

Υπάρχει έλεγχος VAR για αν υπήρχε χέρι στην αρχή της φάσης από τον Λιβάγια που κινδυνεύει με 2η κίτρινη και μετά ελέγχεται αν ο Βιεϊρίνια πρέπει να τιμωρηθεί με κόκκινη

59′: Το φάουλ εκτελέστηκε, η ΑΕΚ βγήκε στην κόντρα και ο Βιεϊρίνια τον γκρέμισε πριν μπει στην περιοχή, Η μπάλα στη γωνιά της μεγάλης περιοχής

Δεν υπάρχει λέει κάτι το VAR κι ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει ένα φάουλ

56′: Στο χορτάρι ο Ίνγκασον φωνές από τον ΠΑΟΚ για πέναλτι

55′: Ο Λιβάι Γκαρσία αποφεύγει τρεις παίκτες κάνει τη σέντρα κι ο Λιβάγια σουτάρει στην κίνηση με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι

Από το πρώτο ημίχρονο η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν σε τρικυμία με τον Ίνγκασον να είναι ο χειρότερος

Μετράει το γκολ

Η μπάλα πήγε στον Γαλανόπουλο από τον Κρέσπο οπότε είναι κανονικό το γκολ

ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ στο 50: Νέο λάθος Ίνγκασον, ο Γαλανόπουλος κλέβει και παρόλο που δεν μπορεί να απειλήσει σε πρώτο χρόνο, από τη σέντρα που έγινε γίνεται κάτοχος και σκοράρει αλλά θα έχουμε VAR

48′: Φάουλ του Ίνγκασον στον Λόπεζ και παρατηρήσεις στον Ισλανδό που παίζει από το 13′ με κάρτα… Ο Βιεϊρίνια πάντως έχει μείνει δεξιά και ο Ροντρίγκο παίζει αριστερό μπακ πάνω στον Γκαρσία

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο

Τέλος α’ ημιχρόνου

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ στο 40′: Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ, ο Ουάρντα παίρνει την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης διώχνει κι ο Κρέσπο από κοντά το 1-1

35′: Πάλι Γκαρσία στην προσπάθεια και την σέντρα σουτ Γαλανόπουλου και κόρνερ

34′: Ο Λιβάι Γκαρσία πάλι χορεύει τον Περέιρα και κάνει τη σέντρα με τον Βιεϊρίνια να παραχωρεί κόρνερ

27′: Ο Τζόλης στην πλάτη του Μπακάκη κάνει το γύρισμα αλλά η μπάλα πάει πάνω στον Αθανασιάδη ενώ ο Κρμέντσικ ήταν μόνος του

26′: Από την εκτέλεση ο Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι σημαδεύει τα… περιστέρια

Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ 25′: Ο Κρμέντσικ πλασάρει κι ο Σβάρνας διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή

21′: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

20′: Το εκτελεί ο Ζίβκοβιτς κεφαλιοά του Ίνγκασον η μπάλα πάνω από το δοκάρι

19′ Φάουλ για τον ΠΑΟΚ στη γωνιά της περιοχής της ΑΕΚ

ΓΚΟΛ η ΑΕΚ στο 18′: Ο Λιβάι Γκαρσία αδειάζει τον Περέιρα μπαίνει στην περιοχή γυρίζει στον Σάκχοφ κι ο Ουκρανός πετυχαίνει το 0-1!

13′: Ο Λιβάι Γκαρσία ξεχύνεται στην κόντρα ο Ίνγκασον τον γκρεμίζει και παίρνει την κάρτα

11′: Απίθανη σέντρα σουτ Λιβάγια ο Ζίβκοβιτς διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του ο Λιβάγια την κεφαλιά και η μπάλα μόλις άουτ

10′: Μαγική μπαλιά Σβάμπ σε Ζίβκοβιτς που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και προσπαθεί να βρει τον Κρμέντσικ αλλά ο Σβάρνας κάνει σωτήρια προβολή

8′: Ο Ίνγκασον διώχνει όπως όπως και παραλίγο να δημιουργηθεί νέος κίνδυνος στην εστία του ΠΑΟΚ

7′: Φάουλ για την ΑΕΚ και θα γίνει γέμισμα, αλλά η σέντρα του Λόπεζ είναι πολύ κακή

5′: Οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ βγάζουν έναν εκνευρισμό στην πίεση των παικτών της ΑΕΚ και ήδη έχουν κάνει ένα μεγάλο λάθος

3′: Λάθος του Κρέσπο η ΑΕΚ βγαίνει στην κόντρα τρεις με δύο κι ο Σάκχοφ κάνει λάθος πάσα με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κλέβουν!

1′: Ο Τζόλης μπαίνει στην περιοχή, αλλά κάνει κακό γύρισμα

Ξεκίνησε το ματς

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία, 4-3-3): Ζ. Ζίφκοβιτς – Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα – Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα – Αντρίγια Ζίφκοβιτς, Κρμέντσικ, Τζόλης.

Στον πάγκο οι Πασχαλάκης, Ροδρίγο, Βαρέλα, Τσιγγάρας, Αουγκούστο, Νινούα, Μουργκ, Λάμπρου και Σφιντέρσκι.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ, 4-3-3): Αθανασιάδης – Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες – Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ – Λιβάι Γκαρσία, Λιβάγια, Μάνταλος.

Στον πάγκο οι Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Ραντόνια, Σιμάνσκι, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς και Ολιβέιρα.