Η εικόνα της κυβέρνησης: Τοξική σκόνη στον ουρανό, θρύψαλα στο έδαφος!

«Ψυχωμένος» Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (76-70)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 76-70 και ανέβηκε έτσι το 5-3 και ετοιμάζεται για τον αγώνα της Παρασκευής απέναντι στη Μπασκόνια, στην Ισπανία.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Τόμας 14, Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6, Παππάς 7, Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2 (0/2β., 1/9σ., 9ρ., 12ασ., 5λ.), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 7.

Μπαρτσελόνα: Σεραφάν 15 (5/7δ., 5/5β.), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/8σ.), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/6 τρίποντα), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τελικό σκορ Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 76-70.

2/2 και ο Ερτέλ (74-68).

47,2” – Οι βολές του Παππά ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (74-66).

Τάιμ άουτ με 47,2” να απομένουν. Το ματς δεν έχει τελειώσει αλλά ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ουσιαστικά μία καλή άμυνα ή ένα καλάθι για να “κλειδώσει” τη νίκη.

38′ – Μειώνει στους έξι πόντους ο Κούριτς (72-66).

38′ – Η τρομερή τάπα του Λάσμε σε προσπάθεια του Κλαβέρ για κάρφωμα και οι βολές του Παππά στην άλλη πλευρά του γηπέδου ανέβασαν πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (72-62).

Η Μπαρτσελόνα είχε 14/14 βολές και ο Οριόλα έχει χάσει δύο συνεχόμενες.

Στην προηγούμενη φάση ο Βέλγος κέρδισε και το 5ο φάουλ του Τόμιτς.

37′ – Στο +9 ο Παναθηναϊκός μετά τις βολές του Λοτζέσκι (70-61).

Ο Καλάθης είναι πάρα πολύ άστοχος απόψε. Έχει 1/8 σουτ. Έχει όμως και 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ.

Έχει και βολές ο Οριόλα μετά το επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε. Απομένουν 4’18”.

36′ – Μειώνει ακόμα περισσότερο η Μπαρτσελόνα, με τον Ερτέλ (68-60).

35′ – Δύσκολο σουτ του Ερτέλ, κάτω από τους 9 πόντους η διαφορά (67-58).

34′ – Εν τέλει σκόραραν οι Καταλανοί (67-56).

Η Μπαρτσελόνα έχει χάσει τα τελευταία 7 τρίποντα.

33′ – Έβαλε και τις δύο βολές ο Γκιστ (67-54).

Τα ομαδικά ριμπάουντ είναι 30-23.

Ο Μήτογλου έχασε και τις δύο βολές αλλά ο Γκιστ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, το 10ο στο παιχνίδι.

33′ – Νέο καλάθι από τον Μήτογλου, που πρώτα έπαιξε καλή άμυνα στον Κούριτς και μετά κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (65-54)!

33′ – Τρίποντο από τον Γκιστ. Μετράει παρά το επιθετικό φάουλ του Λοτζέσκι στην ίδια φάση (63-54).

32′ – Σπουδαίες βοήθειες από τον Μήτογλου. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και στην τέταρτη περίοδο έχει βάλει τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας του (60-52).

Ο Κρις Σίνγκλετον έφτασε τα 0/8 σουτ.

31′ – Στο +6 με το πρώτο καλάθι του Μήτογλου (58-52).

Παναθηναϊκός: Τόμας 14, Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11, Παπαπέτρου 6, Παππάς 2, Γκιστ, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 4, Καλάθης 2 (0/2β., 1/4σ., 7ρ., 8ασ., 5λ.), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου.

Μπαρτσελόνα: Σεραφάν 15 (5/6δ., 5/5β.), Πάνγκος 2, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 2 (0/7σ.), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 4, Πούστοβι, Οριόλα 2, Κούριτς 13, Κλαβέρ 5, Τόμιτς 6.

Έναρξη τελευταίου δεκαλέπτου

Τέλος τρίτης περιόδου Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 55-50

30′ – Ο πολύ καλός Λάνγκφορντ σκόραρε ξανά στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου (55-50)!

Η Μπαρτσελόνα πήρε μόνο έναν πόντο από την τεχνική ποινή που κέρδισε ο Σεραφάν για flopping του Τόμας. Καλή άμυνα από τους “πράσινους” (53-50).

29′ – Ο Σεραφάν μείωσε με 2/2 βολές, αν και δεν φάνηκε να κάνει φάουλ ο Καλάθης στον Γάλλο (53-49).

28′ – Στο 9-0 το σερί του Παναθηναϊκού (51-42).

Τάιμ άουτ από τον Πέσιτς, βλέποντας τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 7-0.

27′ – Κλέψιμο από τον Καλάθη, που βάζει τους πρώτους πόντους του στον αιφνιδιασμό (49-42).

Παρεμπιπτόντως, οι 25 πόντοι που δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνιστούν την καλύτερη αμυντική επίδοσή του σε πρώτο ημίχρονο από έναν αγώνα με την Μπασκόνια στις 23/3/2017, όταν την είχε κρατήσει στους 21.

26′ – Μόλις ισοφάρισε η Μπαρτσελόνα με καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο (42-42).

Επιπλέον, έχει δεχτεί 17 πόντους σε 5,5 λεπτά, κι ενώ είχε κρατήσει την Μπαρτσελόνα στους 25 σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Η Μπαρτσελόνα είχε 0/5 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 3/3 στα πρώτα 5′ της τρίτης περιόδου.

25′ – Ο Κούριτς έχει βρει ρυθμό. Έχει φτάσει τους 13 πόντους με 3/3 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο (42-40)!

23′ – Στοχεύει πάλι το μις-ματς η Μπαρτσελόνα με τον Σίνγκλετον απέναντι στον Λάνγκφορντ. Μετά το με τον Σίνγκλετον στον Καλάθη. Η επίθεση πάντως τελείωσε με τρίποντο του Κούριτς (42-32)!

22′ – Τρίποντο ο Παπαπέτρου, απαντάει ο Τόμιτς, πάλι από το low post (39-29).

22′ – Σπουδαία άμυνα από τον Λάσμε, που έκλεψε και σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο (36-25).

1 Κοψίματα 3

Μπαρτσελόνα: Σεραφάν 11 (4/5δ.), Πάνγκος 2, Ρίμπας, Σίνγκλετον 2, Χάνγκα, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ, Οριόλα 2, Κούριτς 4, Κλαβέρ 2, Τόμιτς 2.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 34-25

Με μακρινό σουτ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ανεβάζει ακόμα περισσότερο την διαφορά (34-25).

Η καταλανική ομάδα έχει 9 εύστοχα σουτ και 8 λάθη.

Άξιο αναφοράς είναι ότι η Μπαρτσελόνα ακόμα δεν έχει βάλει τρίποντο. Έχει 0/5.

Οι “πράσινοι” έχουν και την τελευταία επίθεση για το πρώτο ημίχρονο.

Πολύ καλή παγίδα του Παναθηναϊκού στον Κούριτς, τον ανάγκασε να κάνει λάθος.

18′ – Τέσσερις σερί πόντοι από τον Παναθηναϊκό με τις βολές του Βουγιούκα και το σουτ του Λοτζέσκι (31-23).

17′ – Τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ, βλέποντας την Μπαρτσελόνα να έχει αλλάξει το ματς με το ψηλό σχήμα στο παρκέ (27-23).

15′ – Νέο καλάθι από τον Τόμας, που δίνει τέλος σε ένα σερί 0-7 των Καταλανών (25-17).

13′ – Ο Τόμας έχει φτάσει τους 7 πόντους και είναι ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού (23-12).

Οι “πράσινοι” τρέχουν σερί 8-0.

12′ – Τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο, στο +11 η διαφορά (21-10)!

11′ – Πέντε σερί πόντοι από τον Ντεσόν Τόμας, που έχει ξεκινήσει εξαιρετικά το παιχνίδι απέναντι στην πρώην ομάδα του (18-10).

Έναρξη 2ου δεκαλέπτου

Παναθηναϊκός: Τόμας, Λάνγκφορντ 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 2, Παππάς 2, Γκιστ, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι, Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Μπαρτσελόνα: Σεραφάν 2, Πάνγκος, Ρίμπας, Σίνγκλετον 2, Χάνγκα, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ, Οριόλα 2, Κούριτς 2, Κλαβέρ, Τόμιτς 2.

Τέλος πρώτης περιόδου Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 13-10

Παιδικό λάθος στο κέντρο του γηπέδου από τον Παναθηναϊκό, που χάρισε 4,2” στην Μπαρτσελόνα στο τέλος της περιόδου.

9′ – Νέο καλάθι από τον Παππά. Οι παίκτες του πάγκου αφύπνισαν τους “πράσινους” (13-8).

9′ – Τρίποντο από τον Λεκαβίτσιους! Είχε 0/4 ο Παναθηναϊκός (11-8).

Παππάς, Γκιστ και Λεκαβίτσιους στο παρκέ. Οι Τόμας, Λάσμε είναι οι άλλοι δύο της πεντάδας.

8′ – Έπειτα από ώρα οι Καταλανοί σκοράρουν και ισοφαρίζουν (8-8).

Πολύ αργό το τέμπο σε αυτά τα πρώτα 7 λεπτά. Και άστοχες οι δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός έχει 4/9 σουτ και η Μπαρτσελόνα 2/10.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ μετρούσε 12 σερί χαμένα δίποντα μέχρι να σημειώσει το πρώτο, στο 4ο λεπτό του αγώνα.

3′ – Οι πρώτοι πόντοι του Σίνγκλετον απένατι στην πρώην ομάδα του έρχονται από την γραμμή των βολών (2-4).

1′ – Καλή άμυνα του Μήτογλου απέναντι στον Τόμιτς στην πρώτη φάση, καλάθι από τον Λάσμε στην επόμενη (2-0)

Αρχικές πεντάδες των δυο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λάσμε

Μπαρτσελόνα: Ερτέλ, Κούριτς, Κλαβέρ, Σίνγκλετον και Τόμιτς

Τη νίκη που θα τον κρατήσει σε ανοδική τροχιά στην Euroleague θέλει να πάρει ο Παναθηναϊκός μέσα στο ΟΑΚΑ.

Το «τριφύλλι» υποδέχεται την φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα (5 σερί νίκες), για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα του Πασκουάλ προέρχεται από τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, ενώ μπροστά της έχει την εκτός έδρας «μάχη» με τη Μπασκόνια.

Οι Καταλανοί μετρούν μία περισσότερη νίκη (5-2) από τους «πράσινους» (4-3) και έχουν ξεφύγει, μαζί με τις Αρμάνι και Αναντολού Εφές, στο γκρουπ που βρίσκεται πίσω από τη Φενερμπαχτσέ με 6-1 και των δύο αήττητων, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί συνολικά 32 φορές στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague (από τη σεζόν 2000/01 και ύστερα), με την Μπαρτσελόνα να μετράει 20 νίκες και τον Παναθηναϊκό 12.