«Η Ευρώπη θέλει Κυριάκο και Ούρσουλα» ανέκραξε ο Σχοινάς! - Και «Pfizer»;

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 100 – 74: Ήττα με κατεβασμένα τα χέρια στο ντεμπούτο του Ο.Κάτας

O Παναθηναϊκός εμφάνισε το γνωστό ασταθές πρόσωπο για ακόμη μία φορά και ηττήθηκε με 100-74, στο ντεμπούτο του Όντεν Κάτας, από την Φενέρμπαχτσε.

Οι πράσινοι μετά τη νίκη επί της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ στο πρώτο τους παιχνίδι για τη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα, θέλησαν να συνεχίσουν τα θετικά αποτελέσματα με τον Ισραηλινό προπονητή, Όντεντ Κάτας να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του τριφυλλιού.

Η καλή μέρα λένε πως φαίνεται από το πρωί και στα 17 δευτερόλεπτα, ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ντουβερίογλου και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με 1/7 σουτ και ένα λάθος στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα.

Το τριφύλλι ήταν σε απόσταση αναπνοής (13-12) μέχρι το 5ο λεπτό και εκεί ήρθε η καθίζηση για την ελληνική ομάδα με την Φενέρμπαχτσε να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 18-0 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +19 (31-12)

​Δυνατά στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 5-0 μείωσε σε 31-17 και η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφιο στο 14΄ (33-24) με τους πράσινους να τρέχουν σερί 12-2 και από το -19 στο πήγαν στο -9.

Με 2’30” για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι πράσινοι θα μειώσουν στους 8 πόντους (38-30), αλλά και πάλι η Φενέρ βρήκε λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το +14 (48-34).

Στο +24 η Φενέρ με καταιγισμό τριπόντων

Στο δεύτερο μέρος στην Ulker Sports Arena, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τρίποντο του Μπεντίλ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με +18 (60-42) στο 25′ και με +19 (63-44) στο 27΄και λίγο αργότερα σε +20 (68-48).

Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε με την Φενέρ να σκοράρει με τρίποντα (9/17) και ο Γκούντουριτς στο 29′ έγραψε το +22 για να έρθει ο Ουλανόβας και να σημειώσει το 74-50 για να τελειώσει η περίοδο με το σκορ στο 74-53.

Η διαφορά στη μέγιστη τιμή της

Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με τρίποντο (77-55) και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο νικητής είχε κριθεί. Πάντως, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 86-68 στο 36′, αλλά και πάλι οι η Φενέρ με δύο σερί τρίποντα έφτασε στο +24 (92-68) και στο +25 (95-70) με νέα τρίποντη βόμβα του Μαχμούτογλου και στο +30 (100-70). Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 100-74.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).