Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό για όλη την διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στην Λάρισα και επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση με 98-78, για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο παρουσίασαν καλύτερη επιθετική λειτουργία και με τον Πέτεγουεϊ να αποκτά ρυθμό από νωρίς προηγήθηκαν με 15-26 (9΄). Οι γηπεδούχοι με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ουάσινγκτον και Παπαδάκη «ψαλίδισαν» τη διαφορά (23-30, 13′).

Το Περιστέρι έμεινε ψύχραιμο και πιστό στο πλάνο του. Ο Πέτεγουεϊ συνέχισε να σκοράρει και τον ακολούθησε κι ο Τζόουνς με αποτέλεσμα να επιβάλλουν πλήρως την παρουσία τους στο παρκέ και να μετατρέψουν το σκορ σε 29-52 (18′).

Η Λάρισα φάνηκε να βγαίνει αποφασισμένη να αντιδράσει από τα αποδυτήρια, αλλά η εικόνα της κράτησε για λίγα λεπτά (50-66, 25′). Το Περιστέρι ξαναβρήκε τον ρυθμό του, εκμεταλλεύτηκε την ανύπαρκτη άμυνα των Θεσσαλών και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα βρέθηκαν στο +24 (53-77, 29΄).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες των δύο ομάδων επιδίδονταν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και μακρινά σουτ με αποτέλεσμα να μην αλλάξει καθόλου η εικόνα και το Περιστέρι να φτάσει άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 78-98