Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με το δεξί την σειρά απέναντι στην ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 77-73 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Basket League.

Η Ένωση αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις και τον Γιανίκ Μορέιρα να μπαίνει στην ομάδα την τελευταία στιγμή, όμως κατάφερε να “παλέψει” το ματς και χρειάστηκαν δύο χαμένες βολές του Κατσίβελη, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, για να “λυγίσει” από τους Πατρινούς.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμη και στο +14 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια με μια μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Το ματς κρίθηκε έτσι από τη γραμμή, όπου ο Γκραντ ήταν εύστοχος σε αντίθεση με τον Έλληνα γκαρντ της Ένωσης.

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε έτσι το προβάδισμα με 1-0 στους μικρούς τελικούς της Basket League, οι οποίοι έχουν πάντως ως μοναδικό διακύβευμα το… γόητρο των δύο ομάδων και την τρίτη θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 65-57, 61-55, 77-73.