Η ΑΕΚ κρατούσε το καλό για το τέλος και με εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε με 95-72 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και έκανε το 3-1 στη σειρά των μικρών τελικών, παίρνοντας την 3η θέση στην Basket League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 7-0 στο πρώτο δίλεπτο και στη συνέχεια 12-4, με τον Μορέιρα να έχει τους 7 πόντους. Ο Προμηθέας μείωσε προσωρινά σε 12-8, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν άμεσα με 17-8 μετά από τρίποντο του Γιάνκοβιτς και με πρωταγωνιστή τον Γόντικα έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 24-12.

Οι Πατρινοί μείωσαν στους οκτώ πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου (24-16), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους 13-4 και έφτασε στο +17 (37-20) στο 15′. Επτά σερί πόντοι του Γιαννόπουλου έφεραν το 37-27, πριν αναλάβει δράση ο Μέικον μέχρι το 48-31. Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ 53-38 υπέρ της Ένωσης.

Ο Προμηθέας έριξε τη διαφορά στους δέκα (55-45) μετά από 2,5 λεπτά αγώνα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στο 24′ ο Ματσιούλις αποκατέστησε με τρίποντο το +15 του ημιχρόνου (64-49) και λίγο αργότερα ο Γκίκας έφερε τη διαφορά στο +19 (69-50). Ο Δ.Αγραβάνης μείωσε με ένα προσωπικό σερί 7 πόντων σε 69-57 και τρίτη περίοδος έληξε με τον Προμηθέα να έχει επιστρέψει στο παιχνίδι (69-59).

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα μείωσαν στους οκτώ πόντους (69-61) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Γόντικας-Κατσίβελης έκαναν το 74-61. Στο 35′ ο Μέικον εκτίναξε ξανά τη διαφορά στους 18 (83-65) με δύο συνεχόμενα τρίποντα και κλείδωσε τη νίκη και την 3η θέση για την ΑΕΚ, με το ματς να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 95-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 53-38, 69-59, 95-72