Νικητής του 41ου Σπάρταθλον ο Φώτης Ζησιμόπουλος και με χρόνο 19:55:02 σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ταυτόχρονα με την τρίτη συνεχή νίκη του κατάφερε να καταρρίψει το φράγμα των 20 ωρών. Το ιστορικό ρεκόρ κατείχε ο υπερμαραθωνοδρόμος Γιάννης Κούρος από το 1984, με χρόνο 20:25:00.

Κατά τη διάρκεια της διαδρομής οι χρόνοι περασμάτων του Αγρινιώτη δρομέα ήταν εξαιρετικοί. Σε όλα τα χωριά που διέσχισε, οι κάτοικοι τον ανέμεναν προκειμένου να ενθαρρύνουν την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε.

">

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 07:00πμ του Σαββάτου (30/9) από την Διονυσίου Αεροπαγίτου με φόντο την Ακρόπολη, όπου πήραν εκκίνηση 380 δρομείς από 50 χώρες του κόσμου. Από νωρίς προβάδισμα πήρε ο Βραζιλιάνος Τζαντόσα, ο οποίος κατάφερε να αποσπαστεί από το κυρίως γκρουπ.

Μετά την κάλυψη απόστασης ίση με αυτή του Μαραθωνίου, ο Ζησιμόπουλος ανέβασε ρυθμό καταφέρνοντας να καλύψει τη διαφορά από τον προπορευόμενο αθλητή και να περάσει εκείνος πρώτος.