Σε ένα παιχνίδι που έσπασε… καρδιές το Μεξικό επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Σαουδικής Αραβίας για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, αλλά έμεινε εκτός συνέχειας στην ισοβαθμία από την Πολωνία λόγω της διαφοράς τερμάτων.

Οι παίκτες του Τάτα Μαρτίνο σημείωσαν και τα δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτό, και σε συνδυασμό με την ήττα των Πολωνών, χρειαζόντουσαν ένα τέρμα για να περάσουν εκείνοι καθώς έμεναν εκτός λόγω περισσότερων κίτρινων καρτών.

Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη. Αντιθέτως οι Σαουδάραβες ήταν εκείνοι που μείωσαν στις καθυστερήσεις και έτσι η ομάδα της κεντρικής Αμερικής έμεινε εκτός συνέχειας.

Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά ένας… μονόλογος από το Μεξικό που προσπαθούσε να σκοράρει γρήγορα για να διώξει το άγχος από νωρίς. Ωστόσο, δεν μπορούσε να τελειώσει σωστά τις φάσεις, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι ο διαιτητής να στείλει τους δύο αντιπάλους στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.