Η Αγγλία έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία της,  με τη νίκη με 3-1 επί της Αυστραλίας, διαλύοντας  τα όνειρα της εθνικής ομάδας της συν-διοργανώτριας χώρας, και δημιουργώντας έναν ευρωπαϊκό τελικό εναντίον της Ισπανίας.

Η Έλα Τουν άνοιξε στο 36ο λεπτό τις αποστάσεις στο σκορ παγώνοντας τους  75.784 φιλάθλους που βρέθηκαν στο «stadium Australia» στο Σίδνεϊ, αλλά η αρχηγός της Αυστραλίας Σαμ Κερ ισοφάρισε και αποκατέστησε την τάξη με ένα εκπληκτικό σουτ από 25 μέτρα στο 64ο λεπτό.

Όμως η άμυνα της Αυστραλίας απέτυχε να διώξει μια ψηλή μακριά μπάλα επτά λεπτά αργότερα, πριν η η Λόρεν Χεμπ στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Κερ έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση , αλλά η Αλέσια Ρούσο ήταν εκείνη, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3) , για να στείλει τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, ηττημένες στους ημιτελικούς στα δύο τελευταία Παγκόσμια Κύπελλα, στον τελικό της Κυριακής.