Ο σούπερ σταρ του Ολυμπιακού, Χάμες Ροντρίγκες, επέστρεψε στην Εθνική Κολομβίας παίζοντας βασικός στο φιλικό κόντρα στη Γουατεμάλα. Ο 31 ετών άσος αγωνίστηκε για σχεδόν 63 λεπτά πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση.

Το αποκορύφωμα αυτής ήταν το γκολ που πέτυχε στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, με το οποίο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Το τέρμα του άνοιξε την όρεξη των Κολομβιανών, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με 4-1.

Στο επόμενο παιχνίδι, ο Χάμες Ροντρίγκεςκαι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του θα αντιμετωπίσουν το Μεξικό του Ομπερλίν Πινέδα της ΑΕΚ, ο οποίος αγωνίστηκε ως αλλαγή κόντρα στο Περού.