Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ πανηγύρισε τον πρώτο της τίτλο μετά το 2001

“Τρελοί” πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Σάκοτα! Στον έβδομο ουρανό κι ο πρόεδρος, Μάκης Αγγελόπουλος καθώς η Ένωση κατέκτησε και πάλι τίτλο μετά από 16 χρόνια

Οι παίκτες της ΑΕΚ, ο Ντράγκαν Σάκοτα και τα μέλη της «κιτρινόμαυρης» αποστολής πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι 12άδες του τελικού

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ, Τζέιμς, Γκριν, Χάρις, Ξανθόπουλος, Σάκοτα, Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Καββαδάς, Χάντερ.

Με καλό ρυθμό άρχισε ο τελικός και τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να πάνε τη μπάλα στο post. Λαρεντζάκης και Τζέιμς έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, με την Ένωση να παίρνει τα ηνία (7-12, 4’). Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση και με επί μέρους 5-0 έφερε στα ίσια τον τελικό (12-12, 5’). Το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να είναι άκρως αποτελεσματικές (18-18, 8’). Ο Κέβιν Πάντερ με διαδοχικά τρίποντα, όμως έφερε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού στο φινάλε της πρώτης περιόδου για το 23-26.

Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με προσπάθειες των Σάκοτα και Χάρις ανέβασε και τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (25-30, 12’). Ο Πάντερ είχε βρει ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά για την ΑΕΚ (28-36, 14’). Τα διαδοχικά τρίποντα από Στρέλνιεκς και Πρίντεζη κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (36-41, 17’). Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση και ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση, μαζεύοντας τη διαφορά (42-43, 19’). Ο Βασίλης Καββαδάς είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο, για το 42-45 της ΑΕΚ.

Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο πρώτο μέρος και ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (47-47, 23’). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Μάνι Χάρις να δίνει λύσεις στην ΑΕΚ (51-53, 25’). Ο Σπανούλης πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του, ισοφαρίζοντας για τον Ολυμπιακό προσωρινά, με τον Χάντερ να απαντά με γκολ-φάουλ (57-60, 27’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ακολούθησε τον ρυθμό του αρχηγού των Πειραιωτών και ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση (61-60, 28’). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση, έπαιξε καλή άμυνα και με τους Χάρις και Μαυροειδή πήρε και πάλι τα ηνία στο φινάλε της τρίτης περιδόυ (63-65).

Με προσωπικές προσπάθειες του Κέβιν Πάντερ άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο και την ΑΕΚ να παίρνει και πάλι διαφορά χάρη στο εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάνι Χάρις (65-72, 32’). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ διατηρούσε τα ηνία σταθερά (71-74, 34’). Ο Στρέλνιεκς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Τζέιμς επανέφερε στο +6 την ΑΕΚ (74-80, 36’). Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με τη βοήθεια του Παπαπέτρου μάζεψαν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (81-83, 38’).

Το… θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Με το σκορ στο 81-83 ο Χάρις με 1/2 βολές έγραψε το 81-84. Ο Σπανούλης έκανε κακό σουτ, ενώ στη συνέχεια και ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, 1’02’’ για το τέλος. Ο Στρέλνιεκς από τη γραμμή των βολών έγραψε το 83-85 με 1 βολή. Ο Γκριν αστόχησε σε ατομική προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια και το ανάποδο lay up του Παπαπέτρου δεν βρήκε στόχο. Ο Μάνι Χάρις με ένα μεγάλο κσλάθι έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος, 13,7’’ για το τέλος (82-86). Ο Στρέλνιεκς πήρε το φάουλ από τον Βασιλόπουλο και από τη γραμμή των βολών έγραψε το 83-86, με 10’’ για το τέλος. Ο Τζέιμς πήρε κι αυτός φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-88, χαρίζοντας στην ΑΕΚ το τέταρτο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία της!

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα

39’56”: Αστοχεί ο Σπανούλης! Η ΑΕΚ είναι Κυπελλούχος

39’52: Ευστοχεί ο Τζέιμς για το 83-88

39’50”: Φάουλ του Βασιλόπουλου μετά την προσποίηση του Στρέλνιεκς και 2 βολές. Ευστοχεί ο Λετονός στη μία! Φάουλ στον Τζέιμς

39’45”: Ο Χάρις ευστοχεί και η ΑΕΚ είναι αγκαλιά με το τρόπαιο καθώς το σκορ είναι 82-86!

39’30”: Άστοχος ο Παπαπέτρου!

39’15”: Αστοχεί στο λέι απ ο Γκριν

38’58”: Επιθετικό φάουλ του Πάντερ και βολές για τον Στρέλνιεκς! Ευστοχεί στη μία και 82-84

38’55’: Κόψιμο Παπαπέτρου σε Γκριν, αλλά η ΑΕΚ έχει 4” για την επίθεση.

38’35”: Τάπα Τζέινς σε τρίποντο του Σπανούλη

38’20”: Αστοχεί ο Πρίντεζής, αλλά ο Τζέιμς βγάζει τη μπάλα εκτός..

38’05”: Φάουλ του Παπαπέτρου στον Χάρις που πήγε για το κάρφωμα. Ευστοχεί σε μία για το 81-84

37’45”: Βολές από τον Παπαπέτρου. Ευστοχεί στη μία, αλλά στη συνέχεια με επιθετικό ριμπάουντ οι ερυθρόλευκοι μειώνοπυν σε 81-83

37’30”: Αστοχεί ο Χάρις

37′: Μειώνει ο Στρέλνιεκς

36’40”: Χάνει τη μπάλα ο Σπανούλης και κάνει φάουλ στον Γκριν. 1/2 ο Αμερικανός και 76-83

36’30”: Φάουλ του Στρέλνιεκς και πάλι βολές ο Πάντερ που έχει 2/2

36’15”: 2/2 βολές από τον Παπαπέτρου

36′: Τρίποντο από τον Τζέιμς και η ΑΕΚ πάλι στο +6 (74-80)

35’40”: Βήματα ο Στρέλνιεκς

35’30”: Τάπα του Μιλουτίνοφ στον Τζέιμς

35’20”: Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς για το 74-77

35′: Νέες βολές για τον Γκριν που με 2/2 διαμορφώνει το 71-77!

34’35”: Πέμπτο φάουλ ο Μάντζαργης και βολές για την ΑΕΚ με τον Γκριν. 1/2 ο Αμερικάνος και 71-75

34’20”: 1/2 βολές από τον ΜακΛίν

34′: Βολές για τον Σάκοτα που ξεκολλά την ΑΕΚ με το σκορ στο 70-74

33’50”: Καλάθι και φάουλ από τον ΜακΛίν που μειώνει στο καλάθι (70-72)

33′: Τρεις βολές για τον Στρέλνιεκς, ευστοχεί στις 2 και 67-72

32’50”: Άστοχο τρίποντο του Πάντερ

32’30”: Επιθετικό φάουλ του ΜακΛίν

32’10”: Ο Χάρις στον αιφνιδιασμό καρφώνει και στο +7 η ΑΕΚ (65-72)

31’40”: Δύο επιθετικά ριμπάουντ ο Μαυροειδής μετά από άστοχα τρίποντα και βολές. Με 1/2 διαμορφώνει το 65-70

31’15”: Άστοχος ο Σπανούλης

31′: Χάντερ ξανά και 65-69

30’50”: 65-67 από τον Παπανικολάου

30’30”: Βολές για τον Χάντερ που έχει 2/2

29’59”: Άστοχο τρίποντο από τον Παπανικολάου. Η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 63-65 κι ενώ απομένει ένα δεκάλεπτο.

29’55’: Δεν σκόραρε ο Χάρις

29’40”: Αστοχεί ο Στρέλνιεκς

29’15”: 63-65 με 1/2 βολές από τον Μαυροειδή

29′: Σκοράρει ο Πρίντεζης

28’40”: Ευστοχεί ο Χάρις για το 61-64

28’10”:2/2 βολές ο Χάντερ και 61-62

28′: Αστοχεί ο Παπανικολάου και επιθετικό φάουλ του Μιλουτίνοφ

27’45”: Μιλουτίνοφ και ο Ολυμπιακός μπροστά με 61-60

27’20”: Τρομερό κάρφωμα ο Μιλουτίνοφ

26’40”: Καλάθι και φάουλ από τον Χάντερ! 57-60

26’20”: Τρίποντο Σπανούλη και ισοπαλία 57-57. 20 πόντους ο Σπανούλης

26′: 2/2 βολές από τον Τζέιμς

25’25”: καλάθι και φάουλ από τον Σπανούλη που μειώνει σε 54-55

25’10”: Ο Τζέιμς για το 51-55

24’40”: Χάρις ξανά για το 51-53

24’05”: Αντιαθλητικό φάουλ του Χάντερ, ο Μιλουτίνοφ ισοφαρίζει σε 51-51 και η μπάλα στον Ολυμπιακό

24′: Ξανά μπροστά η ΑΕΚ με τον Χάρις

23’20”: Ισοφαρίζει ο Σπανούλης

23’05”: Κάρφωμα από τον Χάντερ για το 47-49

22’40”: Φάουλ του Γκριν στον Πρίντεζη

22’25”: Αστοχεί ο Γκριν

21’40”: Τρίποντο από τον Σπανούλη και ισοπαλία

21’10”: 2/2 βολές από τον Μιλουτίνοφ

20’35”: Αστοχεί ο Παπανικολάου

20’20”: Ο Χάντερ ευστοχεί για το 42-47

19’59”: Με φόλοου ο Καββαδάς διαμορφώνει το 42-45 που είναι και το σκορ ημιχρόνου.

19’40”: Βολές για τον Στρέλνιεκς που μειώνει σε 42-43

19’30”: Αστοχεί σε τρίποντο ο Σάκοτα (0/4 η ΑΕΚ στο τελευταίο τρίλεπτο)

19’15”: Κάρφωμα από τον Μιλουτίνοφ για το 40-43

19′: 0/2 βολές από τον Βασιλόπουλο

18’50”: Αστοχεί ο Πρίντεζης

18’30”: Κόβει ο Μιλουτίνοφ τον Καββαδά

18’10”: 2/2 βολές ο Σπανούλης

17’20”: Ο Καββαδάς διαμορφώνει το 36-43

17′: Τρίποντο και ο Πρίντεζης (36-41)

16’35”: Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο κι η ΑΕΚ με 5/6 τρίποντα προηγείται με 33-41

16’10”: Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς για το 33-38

16′: Ο Μαυροειδής στέλ΄νει την ΑΕΚ ξανά στο +8 (30-38)

15’40”: Άστοχος ο Ρόμπερτς

15’20”: Επιθετικό φάουλ ο Μαυροειδής

15′: Άστοχο τρίποντο από τον Στρέλνιεκς

14’10”: Μειώνει ο ΜακΛίν

13’50”: Ευστοχεί ο Πάντερ κι η διαφορά μεγαλώνει

13’10”: Ποστάρει ο Σάκοτα και για πρώτη φορά η διαφορά στο +6 (28-34)

13′: Αστοχεί ο Ρόμπερτς, επιθετικό φάουλ ο ΜακΛίν

12’45”: Ευστοχεί και πάλι ο Χάρις (28-32)

12’20”: Τρίποντο από τον Πρίντεζη για το 28-30

12′: Ο Μάνι Χάρις σκοράρει και ξανά η ΑΕΚ στο +5 (25-30)

11’10”: 2/2 βολές από τον Σάκοτα

10’30”: Σκοράρει ο ΜακΛίν με φόλοου για το 25-26.

10’10”: Φάουλ του Μαυροειδή

9’57”: Μακρινό τρίποντο του Πάντερ και η ΑΕΚ προηγείται στο φινάλε της 3ης περιόδου με 23-26!

9’30”: Τάπα του Σάκοτα στον Σπανούλη

9’15”: Ο Σάκοτα σκοράρει για νέα ισοπαλία (23-23)

9′: Τρίποντο κι ο Σπανούλης για το 23-21

8’40”: Ο Πάντερ με τρίποντο διαμορφώμνει το 20-21

8’15”: Με φόλλου του ΜακΛίν ο Ολυμπιακός μπροστά με 20-18

8′: Άστοχες και οι δύο ομάδες στις τελευταίες επιθέσεις.

7’10”: Καλάθι και φάουλ από τον Γκριν, αστοχεί όμως στη βολή

7′: Ο Σπανούλης από κοντά για το 18-16

6’20”: 16-16 με τον Χάντερ

6′: Με φόλοου ο Μιλουτίνοφ σκοράρει ξανά

5’30”: Ισοφαρίζει ο Χάρις σε 14-14

5’10”: Με 2/2 βολές του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά και τρέχει σερί 7-0

4’50”: Ισοφαρίζει ο Σπανούλης 12-12

4’20”: Απαντά με τρίποντο ο Μάντζαρης

4′: 2/2 τρίποντα ο Λαρεντζάκης με την ΑΕΚ στο +5 (7-12)

3’45”: 9-7 μπροστά η ΑΕΚ

3’10”: Ο Παπανικολάου έκλεψε έφυγε στον αιφνιδιασμό, αλλά αστόχησε σε τρία λέι απ!!!

2’50”: Ισοφαρίζει ο Μιλουτίνοφ

2’35”: 7-5 από τον Χάντερ

2’15”: Ισοφαρίζει ο Παπανικολάου

2′: Τρίποντο Λαρεντζάκη για το 3-5

1’40”: Άστοχο τρίποντο του Σπανούλη

1’02”: Κλέψιμο του Λαρεντζάκη, καλάθι και φάουλ από τον Χάντερ που αστοχεί στη βολή και το σκορ στο 3-2

1′: Καλάθι και φάουλ από τον Μιλουτίνοφ μετά την ασίστ του Σπανούλη.

1′: Πρώτη επίθεση για την ΑΕΚ