Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketball Champions League πήρε η ΑΕΚ μετά τη νίκη με 95-90 απέναντι στην Τσμόκι Μινσκ, εκτός έδρας.

Η Ένωση πήγε να μετατρέψει σε θρίλερ την υπόθεση πρόκριση και ήταν πολλά τα σενάρια για το πώς θα πετύχει τον στόχο της. Και τελικά επέλεξε το πιο ασφαλές: Νίκη στο Μινσκ και καθάρισε.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε καλά το ματς έχοντας για πρωταγωνιστή σε επίθεση και άμυνα τον Μορέιρα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι δέκα πόντοι στο 30-40, με τα πράγματα να γίνονται ακόμη καλύτερα στο δεύτερο.

Με τον Μορέιρα να είναι πάντα «ζεστός», η ΑΕΚ ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά (43-55 και 55-67 στο 30′), με τους γηπεδούχους να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια στην δ’ περίοδο για να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά να μην καταφέρνουν κάτι καλύτερο από το να πλησιάσουν στο -2 (88-90), λίγο πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.