Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Λάρισα, καθώς επικράτησε 1-0 της Skoda Ξάνθης.

Οι «βυσσινί» μετά τη νίκη τους επί του Πανελευσινιακού, εκτός έδρας, επιβλήθηκαν και των Ακριτών, στην δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης και εξασφάλισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση του δεύτερου τη τάξει θεσμού του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση το σημείωσε ο Μπόγιοβιτς στο 34ο λεπτό, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και αποκλείστηκαν από την συνέχεια, στη διοργάνωση που πέρυσι έφτασαν μέχρι τον τελικό, κόντρα στον Ολυμπιακό. Στο 77΄ ο Καπετάνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, κρέμασε τον Καβουσάκη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση το σημείωσε ο Μπόγιοβιτς στο 34ο λεπτό, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

ΛΑΡΙΣΑ (Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Μασούρας, Βέρτζος, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος(70΄ Νικολακάκης), Κρητικός(6΄ λ.τρ. Ροβίθης), Μπόγιοβιτς(74΄ Μαρουκάκης), Κουτσιανικούλης

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Καρυπίδης, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Παπαστεριανός, Λουσέρο, Γκόμες, Σολτάνι, Τριάδης, Καπετάνος