Oι μεγάλες ανατροπές δεν είναι και πολλές στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Σύμφωνα με τους ιστορικούς του ποδοσφαίρου μία από τις μεγαλύτερες είναι η νίκη της Τσάρλτον επί της Χάντερσφιντ το 1958. Στο 27ο λεπτό έχαναν 5-1 και μάλιστα αγωνίζονταν με δέκα παίκτες.

Και ενώ κανείς δεν πίστευε ότι το ματς μπορεί να ανατραπεί οι παίκτες της Τσαρλτον είχαν διαφορετική γνώμη. Πηγαίνουν στο ημίχρονο με 5-3 σκορ κατά τους. Ενώ στο 78 ισοφαρίζουν σε 5-5. Δύο λεπτά μετά προηγούνται με 6-5 και ενώ βρίσκονται μια ανάσα από την επική ανατροπή ισοφαρίζονται.

Και ενώ οι δύο ομάδες ετοιμάζονται να πάνε στα αποδυτήρια με το βαθμό της ισοπαλίας, και ο διαιτητής έχει βάλει την σφυρίχτρα στο στόμα μια μακρινή μπαλιά από την άμυνα που έμοιαζε χαμένη, διεκδικείται από τον επιθετικό της Τσάρλτον, ο οποίος βγάζει με όση αντοχή του μένει μια σέντρα και ο συμπαίκτης του σκοράρει με κεφαλιά και γράφει το 7-6.

Οι πανηγυρισμοί που ακολούθησαν όπως φαντάζεστε ήταν ξέφρενοι, αλλά μοναχικοί αφού όλοι οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας είχαν αποχωρήσει στο 5-1 αποδοκιμάζοντας τους παίκτες.