H Μπάγερν Μονάχου και η Τσέλσι πήραν την πρόκριση για την φάση των “8” του Champions League χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση.

Οι Γερμανοί είχαν… περάσει ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι, επικρατώντας 4-1 στη Ρώμη. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκαν και πάλεψαν για να ζευγαρώσουν τις νίκες τους. O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 33′, με τον Τσούπο Μότινγκ να κάνει το 2-0 στο 73′. Για τους Λατσιάλι μείωσε ο Παρόλο στο 82′, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Μπλε κυριαρχία

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε το προβάδισμα με 1-0 από το πρώτο παιχνίδι -έπειτα από εκείνο το τρομερό γκολ του Ολιβιέ Ζιρού-, όμως σήμερα δεν άφησε κανένα περιθώριο στο σύνολο του Τσόλο Σιμεόνε, ζευγάρωσε τις νίκες της και πήρε την πρόκριση στη φάση των «8».

Ο Χακίμ Ζίγιες άνοιξε το σκορ στο 34′, με τον Εμερσον να κάνει το τελικό 2-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε προηγηθεί στο 82′ η κόκκινη κάρτα στον Σάβιτς.