Μία χορταστική αναμέτρηση έλαβε χώρα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ανάμεσα στην Τσέλσι και τη Λίβερπουλ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.

Σε ένα ματς για εξουθενωτικό ρυθμό για 60 λεπτά, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.

Αμφότερες διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τέλους, με το παιχνίδι να χαρακτηρίζεται από τεράστια ένταση, αρκετά λάθη και πολλές στιγμές ατομικής ποιότητας.

Το τελικό αποτέλεσμα ευνοεί φυσικά τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία βρίσκεται πια στο +10 από τη Τσέλσι και στο +11 από την Λίβερπουλ.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε βασικός και παρά τις απουσίες που είχε η ομάδα του, την είδε να πετυχαίνει δυο γκολ με τους Μανέ (9′) και Σαλάχ (πανέξυπνο πλασέ στο 26′). Το πρώτο ημίχρονο όμως έκρυβε κι άλλα γκολ, με την Τσέλσι να φτάνει στην ισοφάριση με τα υπέροχα τέρματα των Κόβασιτς (42′) και Πούλισιτς (45+2′).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις, με τους δυο τερματοφύλακες να έχουν σημαντικές επεμβάσεις και να κρατάνε αναλλοίωτο το σκορ.