Η Τσέλσι δεν έπαιξε το εντυπωσιακό ποδόσφαιρο των προηγούμενων αγωνιστικών, όμως πήρε αυτό που ήθελε καθώς επικράτησε με 1-0 της Νόριτς και συνέχισε να βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της νέας περιόδου.

Οι «Μπλε» του Λονδίνου θα μπορούσαν να κερδίσουν με μεγαλύτερο σκορ, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία μέσα στον αγώνα απέναντι στα «Καναρίνια», αλλά η αστοχία των παικτών του Φρανκ Λάμπαρντ κράτησε το σκορ στο 1-0. Βέβαια μέχρι να μπει το πρώτο γκολ, το άγχος είχε κυριεύσει την ομάδα της Τσέλσι, μιας και ήταν ορατός ο κίνδυνος ακόμα μίας… γκέλας.

Την λύση έδωσε ο Ολιβιέ Ζιρού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από σέντρα του Πούλισιτς, βρέθηκε στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Τσέλσι παρέμεινε στην 3η θέση με 63 βαθμούς και είναι στο +4 από την Λέστερ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.