Η Λέστερ δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και κέρδισε, εκτός έδρας, με 3-0 την Γουέστ Μπρομ, για την πρεμιέρα της Premier League.

Η Λέστερ έδειξε ότι θα είναι και φέτος υπολογίσιμη δύναμη στο αγγλικό πρωτάθλημα, προσγειώνοντας τη νεοφώτιστη Γουέστ Μπρομ στην “σκληρή” πραγματικότητα της Premier League.

Ο Καστάιν έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 57’ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και το σκορ ήταν ρευστό μέχρι το 73ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Βάρντι “καθάρισε” το ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο τρόπο δέκα λεπτά αργότερα διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.