Ανεκτή εμφάνιση από την εθνική Ελλάδος ποδοσφαρίου, στον εκτός έδρας αγώνα της με την Ιταλία για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (έχει ήδη αποκλειστεί) αλλά και νέα ήττα με 2-0 στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Ο Ζορζίνιο σκόραρε με πέναλτι στο 63’, μετά από χέρι του Μπουχαλάκη, κι ενώ δεν είναι ξεκάθαρο αν ο Πασχαλάκης θα μπορούσε να αντιδράσει ή όχι στο κοντινό σούτ του Ινσίνιε, ενώ ο Μπερναρντέσκι «κλείδωσε» τη νίκη στο 78ο λεπτό, μετά από κόντρα και λάθος εκτίμηση του Έλληνας πορτιέρο.

Η Εθνική, πάντως, είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει στο 0-0, με τους Λημνιό και Κουλούρη -σε κενή εστία- στο 12’ και το 60’ αντίστοιχα. Επίσης ο Μπακασέτας θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό αλλά βρήκε… αέρα από πολύ κοντινή θέση.

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η Ιταλία έκανε το 7Χ7 στον 10 προκριματικό όμιλο και παράλληλα εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στα τελικά του Euro 2020.

H ελληνική ομάδα από την άλλη αποκλείστηκε και τυπικά.