Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς με τον Ολιβέιρα και ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός όμως έδειξε χαρακτήρα στο δεύτερο και με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ που πέτυχε δύο γκολ έκανε την ανατροπή και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη (1-2) τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους, παραμένοντας η μοναδική ομάδα που έχει μόνο τρίποντα μέχρι στιγμής και έχοντας, πλέον, διαφορά 7 βαθμών από τους διώκτες του.

(Αρχικό κείμενο) ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έρχονται αντιμέτωποι στην Τούμπα, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Ο ΠΑΟ φεύγει με ανατροπή με ένα σπουδαίο διπλό και είναι πλέον στο +7!

90’+7′:Ο Νάρεϊ αστοχεί και το ματς λογικά κάπου εδώ τελειώνει

90’+7′: Κόρνερ πάλι ο ΠΑΟΚ

90’+5′: Κεφαλιά Αουγκούστο κανείς να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

90’+4′: ΚΑι ο Κοτάρσκι στην περιοχή, αλλά θα μπει ο Σάρλια αντί του Αϊτόρ

90’+4′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

Δεν υπάρχει πέναλτι… Ο Αυστριακός βλέπει ότι δεν υπάρχει επαφή

Ο Κωνσταντέλιας διεκδικεί τη μπάλα πέφτει στο χορτάρι κι ο διαιτητής δίνει πέναλτι.. Θα έχουμε VAR

85′: Ο Ιωαννίδης αντί του Σπόραρ, ο Κωνσταντέλιας αντί του Κούρτιτς κι ο Γκορτεζιάνι αντι του Λύρατζη… Δεξί μπακ ο Ζίβκοβιτς

83′: Ο Ελ Καντουρί κλέβει, δίνει στον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος την επιστρέφει κι ο Μαροκινός κάνει άψυχο πλασέ

80′: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ ο Ίνγκασον κάνει επιθετικό φάουλ

77′: Ντάντας Βιεϊρίνια έξω και στη θέση τους Τσαούσης, Ελ Καντουρί

76′: Ο Μπίσεσβαρ στην πλάτη του Πέρεθ δεν βρίσκει τη μπάλα και χάνει ευκαιρία

75′: Κεφαλιά Σάντσες η μπάλα άουτ

74′: Κίτρινη στον Κούρτιτς για σκληρό φάουλ στον Μπερνάρ

73′ Ο Αϊτόρ νικά τον Κοτάρσκι για το 1-2

Πέναλτι για τον ΠΑΟ: Ο Αυστριακός δείχνει την άσπρη βούλα

68′: Ο Σπόραρ προλαβαίνει τον Κοτάρσκι αστοχεί στην κεφαλιά αλλά θα υπάρξει έλεγχος VAR για πέναλτι

63′: Ο Ζίβκοβιτς κλέβει από τον Σένκεφελντ, γυρίζει στον Αουγκούστο που αστοχεί από εξαιρετική θέση

60′: Ο ΠΑΟΚ παίζει με σέντερ φορ τον Ντόουγκλας Αουγκούστο

57′: Μπίσεσβαρ αντί Ολιβέιρα

56′ Ο ΠΑΟ μετά το γκολ έχει πάρει ψυχολογία και πιέζει

56′: Ο Ολιβέιρα δεν μπορεί να συνεχίσει

54′: Ο Ολιβέιρα έξω από την περιοχή αντί να πασάρει στον Ζίβκοβιτς σουτάρει και η μπάλα πάει άουτ

53′ Ο Αϊτόρ βγαίνει μόνος του στην πλάτη του Βιεϊρίνια και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1

50′: Ο Αίτόρ στην πλάτη της άμυνας δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ και χάνει μεγάλη ευκαιρία

49′: Σέντρα σουτ Αϊτόρ δεν αιφινδιάζεται ο Κοτάρσκι

49′: Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει στην πρώτη δυσκολία να γυρίζει τη μπάλα στον Κοτάρσκι και να διώχνει αυτός μη δείχνοντας διάθεση να ψάξει ένα δεύτερο γκολ κι αυτό εγκυμονεί κινδύνους

47′: Ο Νάσμπεργκ προλαβαίνει τον Σπόραρ και γυρίζει με το κεφάλι… Ο ΠΑΟ έχει αυξήσει την πίεση από νωρίς
πριν 7 λεπτά

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο

46′: Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ημίχρονο στην Τούμπα

45′: Κεφαλιά Κούρτιτς  η μπάλα άουτ
πριν 24 λεπτά

44′: Κίτρινη κι ο Μάγκνουσον για τον ίδιο λόγο

43′: Ο Ολιβέιρα την κίτρινη γιατί γκρέμισε τον Σάντσες

43′: Βιεϊρίνια στον Ντάντας που σουτάρει στα σώματα

42′: Γύρισμα Κούρτιτς ο Σένκεφελντ σε κόρνερ

41΄: Κεφαλιά πάσα του Κούρτιτς δεν υπάρχει παίκτης του ΠΑΟΚ στο πέναλτι

39′: Διώχνει η άμυνα του ΠΑΟ

38′: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από λάθος του Χουάνκαρ

35′: Μπλοκάρει ο Κοτάρσκι

34′: Ο Βιεϊρίνια παραχωρεί το κόρνερ

34′: Σειρά του ΠΑΟΚ να πιέσει ψηλά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

32′: Ο Νάρει από μακριά το σουτ, μπλοκάρει ο Μπρινιόλι

30′: Ο ΠΑΟ δεν αφήνει τον ΠΑΟΚ να παίξει από τα δεξιά και πιέζει ασφυκτικά Ντάντας, Κούρτιτς μόλις πάρουν τη μπάλα

28′: Δέκα λεπτά μετά το γκολ και δεν υπάρχει κάποια άλλη φάση

Ο Ολιβέιρα σκοράρει για 2η φορά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ καθώς η πρώτη ήταν στο περσινό του ντεμπούτο κόντρα στην ιραλνδική Μποέμιανς

22′: Νέο φάουλ Νάσμπεργκ που γλιτώνει την κάρτα

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ
18′: Ο Μπρινιόλιι διώχνει λανθασμένα, ο ΠΑΟΚ στην κόντρα κι ο Ολιβέιρα κάνει το 1-0

14′: Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ ο Ντάντας σε θέση βολής δεν μπορεί να απειλήσει

13′: Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟ

12′: Λάθος του ΠΑΟΚ στη μεσαία γραμμή ο Τσέριν βρίσκει εξαιρετικά τον Αϊτόρ που σουτάρει κι ο Κοτάρσκι κάνει μεγάλη επέμβαση

11′: Πρώτη επίθεση για ΠΑΟΚ με σέντρα Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε ο Μπρινιόλι

10′: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει πλησιάσει στην περιοχή του ΠΑΟ, που πιέζει εξαιρετικά μέχρι στιγμής

8′: Πιέζει ψηλά ο ΠΑΟ και κερδίζει πάλι τη μπάλα

7′: Ο Αιτόρ κάνει σέντρα, αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ

7′: Λάθος πάσα του Νάσμπεργκ και σκληρό φάουλ του Νορβηγού στον Αϊτόρ με τον ΠΑΟ να μπορεί να απειλήσει

6′: Στο δεύτερο δοκάρι ο Μπερνάρ, αλλά εκεί δεν είναι κανείς συμπαίκτης του

5′: Προώθηση του Χουάνκαρ που κερδίζει το κόρνερ

Σέντρα στο ματς

1′: Ξεκίνησε ο αγώνας