Στο 14′ ο Γκαρσία πέρασε από τον Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στον Τσούμπερ και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Έξι λεπτά αργότερα στο 20′ σέντρα από τα δεξιά από τον Κουντέ αποκρούει ο Στάνκοβιτς η μπάλα πάει στον Ελ Αραμπί ο οποίος με κεφαλιά γράφει το 1-1.

Με την εκκίνηση του β’ημιχρόνου η ΑΕΚ έκανε το 2-2. Στο 48′ ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε για την ΑΕΚ με κεφαλιά.

Λίγο πριν σφυρίξει το τέλος ο διαιτητής στο 87΄ μετά από καραμπόλα μέσα στην περιοχή ο Ελ Αραμπί από κοντά σκοράρει για το 3-2. Χατ τρικ.

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός παίζει το τελευταίο παιχνίδι του με στόχο να ολοκληρώσει με μια πέμπτη νίκη σε αυτά τα Playoffs, που βέβαια δεν ήταν σαν των δύο προηγούμενων ετών σε συγκομιδή. Έχει 80 βαθμούς έναντι 91 πρόπερσι και 90 πέρσι. Ωστόσο είναι στους +19 από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός έχει τρεις ήττες, δύο από Παναθηναϊκό και μια από τον Άρη. Όλες οι άλλες ομάδες έχουν διψήφιο αριθμό ηττών, τουλάχιστον δέκα!

Έχει την καλύτερη επίθεση με 59 γκολ, αλλά από το Σάββατο έχει… συγκάτοικο στην κορυφή της καλής άμυνας. Ο Ολυμπιακός έχει δεχτεί 24 γκολ, όσα και ο Παναθηναϊκός. Έφτασε τα 10 γκολ παθητικό στα Playoffs, έχοντας δεχτεί γκολ στα επτά από τα οκτώ! Έχει δεχτεί γκολ στα εννέα από τα 10 τελευταία για το πρωτάθλημα.
Εκτός έδρας νίκησε στα δύο τελευταία στη Θεσσαλονίκη, αφού δεν είχε κερδίσει τα τρία προηγούμενα.

21.11.2021: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3
(15’ κεφαλιά Αραούχο, 79’ σουτ Αραούχο – 1’ σουτ Α. Καμαρά, 34’ σουτ Ελ Αραμπί, 70’ σουτ Ελ Αραμπί)
13.02.2022: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0