Στα… ίσα η σειρά στο ντέρμπι της Καταλονίας. Η «ψυχωμένη» και ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο Μπανταλόνα νίκησε 87-81 την Μπαρτσελόνα, μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά της Liga Endesa. Την ίδια ώρα που έγινε γνωστή η είδηση για τον Πάμπλο Λάσο ο οποίος βρίσκεται στο νοσοκομείο έχοντας υποστεί έμφραγμα του μυοκαρδίου.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο, όπου με επιμέρους σκορ 13-23 στην τρίτη περίοδο πήραν τον πλήρη έλεγχο. Στο ξεκίνημα τέταρτης περιόδου, έφτασαν ακόμη και στο +15 (55-70) και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για το ροζ φύλλο. Έτσι, η ομάδα του Ντουράν έχει πλέον το πλεονέκτημα έδρας, με τα δύο επόμενα ματς να είναι στο γήπεδό της (8-10/6).

Κορυφαίος από την Μπανταλόνα ήταν ο Τόμιτς με 24 πόντους, με τον Μπάσας να είχε 13π. και τον Φελίς 12π. Από τους «μπλαουγκράνα», πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλάθης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 40-42, 53-65, 81-87