Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στους τελικούς της Α1 μπάσκετ γυναικών, με 87-83, κατακτώντας έτσι με συνολικό σκορ 4-1, το πρωτάθλημα Ελλάδας.

">

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με την… πλάτη στον τοίχο στην έδρα του Ολυμπιακού και μπήκε πιο δυνατά στο ματς, φθάνοντας από νωρίς ακόμα και σε διαφορά 20 πόντων, για να κλείσει το ημίχρονο με +13 (55-42) των “πρασίνων”.

Η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε όμως στο δεύτερο ημίχρονο και με φοβερή αντεπίθεση, έφθασε γρήγορα στην ισοφάριση (77-77), για να ολοκληρώσει στο φινάλε τη σπουδαία ανατροπή και να πανηγυρίσει τη νίκη τίτλου στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε έτσι το πρωτάθλημα Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83