Σήμερα η παγκόσμια ομοσπονδία στίβου ανακοίνωσε τους κορυφαίους αθλητές της χρονιάς, οι οποίοι είναι οι Άστον Ίτον και Γκενζέλε Ντιμπάμπα.

Ο Αμερικανός δεκαθλητής που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνο κέρδισε το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο Γιουσείν Μπολτ. Ο κύριος λόγος που αναδείχτηκε νικητής ήταν το παγκόσμιο ρεκόρ που σημείωσε στη διοργάνωση, αφού  συγκέντρωσε 9.045 βαθμούς.

Στην κατηγορία των γυναικών η Ντιμπάμπα με το παγκόσμιο ρεκόρ στον κλειστό στίβο στα 5.000 μέτρα με 14:18:86 και με το χρυσό μετάλλιο στο Πεκίνο,  “έκανε” την IAAF να της απονείμει τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας για το 2015.