Ο Παναθηναϊκός με εμφάνιση αντάξια πρωταθλητή έκανε το break στην έδρα του Ολυμπιακού και αφού επικράτησε με 3-0 πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη την Κυριακή για να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του αντιπάλου μέσω του σερβίς του. Τα πολλά αβίαστα λάθη δεν εμπόδισαν τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 1-0 σετ.

Πολύ καλή παρουσία από τους Ανδρεόπουλο και Πελεκούδα στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός κινήθηκε σε ρηχά νερά και στο 2ο σετ, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός παρατάσσεται ψυχωμένος.

Η ταμπέλα του φαβορί δεν είχε ισχύ για την ομάδα του Πειραιά, η οποία δυσκολεύτηκε αφάνταστα από το σερβίς του αντιπάλου της. O Παναθηναϊκός χρειάστηκε 30 λεπτά για να πάρει το τρίτο σετ, δείγμα της ανωτερότητας και της ψυχής των παικτών του.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με τους μεν να κυνηγούν το 2-0 και τους δε την ισοφάριση.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 19-25.