Ένα ματς-παρωδία διεξήχθη το Σάββατο στην Πορτογαλία, ανάμεσα σε Μπελενένσες και Μπενφίκα.

Η Πορτογαλική Λίγκα αρνήθηκε να αναβάλει τον αγώνα της Μπελενένσες κόντρα στην Μπενφίκα, ο οποίος έγινε το Σάββατο (27/11) και οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με 9 παίκτες εξαιτίας της νόσου COVID-19, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 7 φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με σχετική δημοσίευση της «Marca», από τους 9 παίκτες που παρέταξε η Μπελενένσες ήταν οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας και μόνο ο Ντιόγκο Καλίλα ανήκε στην πρώτη ομάδα.

Μάλιστα, την κατάσταση καυτηρίασε και ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπερνάρντο Σίλβα, γράφοντας σε σχετική ανάρτηση στο Twitter: «Τι είναι αυτό; Είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει αναβληθεί το παιχνίδι;».

Η Μπενφίκα, παρ’ όλα αυτά, δεν έδειξε κανένα έλεος το ένα γκολ διαδέχθηκε το άλλο: Aυτογκόλ του Κάου (1′), Σεφέροβιτς (14′ και 39′ με πέναλτι), Βάιγκλ (27′), Νούνιεζ (32′, 36′ και 45′) επομένως το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 0-7.