Η Ρεάλ Μαδρίτης, δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Μπαρτσελόνα (2-2 με Λα Κορούνια), καθώς γνώρισε την ήττα από τη Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ» με 1-0 και έμεινε 5 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρομπέρτο Σολδάδο στο 8΄, που σκόραρε για πρώτη φορά απέναντι στην ομάδα από την οποία ξεκίνησε την καριέρα του.

Σε αντίθεση με τη «βασίλισσα», η συμπολίτισσα Ατλέτικο πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με ανατροπή της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 στο «Βιθέντε Καλντερόν» και έπιασε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή με 35 βαθμούς. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκε με γκολ του Λαπόρτ στο 27΄, αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, καθώς τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σαούλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο συνήθης ύποπτος Αντουάν Γκριζμάν στο 67΄με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

Χετάφε – Σοσιεδάδ 1-1 (46΄Σαράμπια – 67΄Αγκιρέτσε)

Μπαρτσελόνα – Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 2-2 (39′ Μέσι, 62′ Ράκιτιτς – 77′, 82′ Λούκας, 86′ Μπεργαντίνος)

Θέλτα – Εσπανιόλ 1-0 (42΄Ιάγκο Άσπας)

Λεβάντε – Γρανάδα 66΄Σιμάο – 50΄, 88΄ Πεναράντα)

Σεβίλλη – Σπόρτινγκ Χιχόν 2-0 (74΄,80΄Γκαμεϊρο)

Λας Πάλμας – Μπέτις 1-0 (90+3’ Γουίλιαν)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Μάλαγα 1-2 (6΄Γκρέκο – 59΄Σαρλς, 87΄Τσοπ)

Εϊμπάρ – Βαλένθια 1-1 (45΄ Ένριχ – 85΄Χούνκα)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (45+2΄Σαούλ, 67΄Γκριζμάν – 32΄Λαπόρτ)

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (8΄Σολδάδο)