Η Γιουβέντους είναι η κυρίαρχος στο ιταλικό ποδόσφαιρο και το απέδειξε για ακόμη μία φορά μετά την επικράτηση με 2-0 της Νάπολι, στον τελικό του Super Cup.

Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν καλύτερη από την Νάπολι, η οποία έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ισοφαρίσει και έτσι έφυγε με… κατεβασμένο το κεφάλι από ακόμα έναν τελικό.

Στο 63ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή της Νάπολι και η μπάλα μετά από λάθος αμυντικού, κατέληξε στα πόδια του Πορτογάλου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στο 76ο λεπτό η Νάπολι ζήτησε πέναλτι όταν ο Μέρτενς προσπάθησε να… κλέψει την μπάλα από τον Ντανίλο και ανατράπηκε. Ο διαιτητής πήγε στο VAR και υπέδειξε την… εσχάτη των ποινών. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεσε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, με το 1-0 να παραμένει. Η Νάπολι προσπάθησε για την ισοφάριση και έτσι έδωσε χώρους στην Γιουβέντους, η οποία στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Μοράτα έκανε το 2-0.