Χθες καταβλήθηκε στον όμιλο Ελλάκτωρ από την Intrakat η πρώτη δόση για την αποπληρωμή των άλλοτε ενδοομιλικών υποχρεώσεων της Άκτωρ, ύψους 18 εκατ. ευρώ, όπως προέβλεπε και η συμφωνία εξαγοράς της εταιρείας.
Το πρόγραμμα αποπληρωμής των παλιών ενδοομιλικών υποχρεώσεων της Άκτωρ προς την ΕΛΛΑΚΤΩΡ, συνολικού ύψους 114 εκατ. ευρώ, θα ολοκληρωθεί σταδιακά έως τον Μάιο του 2025.
Παράλληλα, χθες η Intrakat κατέβαλε πρόωρα στην Optima Bank ποσό 4 εκατ. ευρώ, με το οποίο εξόφλησε και έκλεισε δάνειο, που είχε ληφθεί από την τράπεζα, από την προηγούμενη διοίκηση της εισηγμένης κατασκευαστικής.