Ανεβαίνει ο πυρετός των προετοιμασιών στον Όμιλο ΒΙΟΧΑΛΚΟ για την είσοδο της Noval στο Χρηματιστήριο.
Οι σχεδιασμοί της διοίκησης προβλέπουν δημόσια εγγραφή μέσα στον Απρίλιο κι αυτό σημαίνει ότι από τα μέσα Μαρτίου η NOVAL θα πρέπει να αρχίσει να δημοσιοποιεί τις κινήσεις της και τις επενδύσεις που θα δικαιολογούν την τιμή της μετοχής και τις προοπτικές της.
Προς το παρόν, φαίνεται ότι η ΝΟVAL θα είναι η δεύτερη σε μέγεθος επενδυτικού χαρτοφυλακίου ΑΕΕΑΠ της χώρας, μετά την Prodea.
Το χαρτοφυλάκιό της σήμερα εκτιμάται σε 500 εκατ. ευρώ, αλλά καλό θα είναι να περιμένουμε τις ανακοινώσεις του επόμενου μηνός. Στη Δημόσια Εγγραφή θα συμμετάσχει και η EBRD κι αν όλα πάνε καλά, ο αρχικός στόχος για άντληση 100 εκατ. ευρώ από την κεφαλαιαγορά ίσως να αποδειχθεί συντηρητικός.