Μεγάλη επιτυχία είχαν δύο ελληνικές εισηγμένες και ο ΟΠΑΠ που μετείχαν στο επενδυτικό συνέδριο «HSBC MENAT Future Forum» που διοργάνωσε η HSBC στο Ντουμπάι.
Στο forum, που προ ετών φιλοξενούσε η Κωνσταντινούπολη και που τα τελευταία χρόνια έχει μεταφερθεί στα Εμιράτα, συμμετείχαν η Εθνική, η Τράπεζα Πειραιώς και ο ΟΠΑΠ.
Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε σχετικά μακριά από το κέντρο του Ντουμπάι, σε ένα εντυπωσιακό κτίριο, όπως τα περισσότερα στο Ντουμπάι, δίπλα στον ιππόδρομο και το Sky Bubble, και ήταν γεμάτο από διαχειριστές κεφαλαίων που ήρθαν από το Λονδίνο, την Κωνσταντινούπολη, το Χονγκ Κονγκ και την Ασία γενικότερα, αλλά και πολλά στελέχη που έχουν μετοικήσει στα ΗΑΕ.
Οι πληροφορίες της στήλης κάνουν λόγο για ισχυρό επενδυτικό ενδιαφέρον και πολλά ραντεβού με επενδυτές και μάλιστα τα στελέχη των τριών ελληνικών εισηγμένων ανέφεραν για το πόσο διαβασμένοι ήταν οι διαχειριστές κεφαλαίων και οι αναλυτές που συναντήθηκαν μαζί τους, εν προκειμένω και για τις εξελίξεις στην εγχώρια τραπεζική αγορά με το placement της Τρ. Πειραιώς να είναι ante portas.
Η γενικότερη αίσθηση ήταν πως τα ελληνικά assets θα συνεχίσουν να πρωταγωνιστούν και το 2024, έχοντας ήδη πίσω τους μια πολύ καλή διετία.
Για τις δύο τράπεζες το feedback ήταν φυσικά θετικό, με δεδομένο πως τα μεγέθη και οι δείκτες τους διαρκώς βελτιώνονται, κάτι που ισχύει και για τον ΟΠΑΠ, με τον Οργανισμό να έχει επιπλέον το πλεονέκτημα συνεχόμενων συμμετοχών στο συγκεκριμένο event και ότι o ίδιος αναλυτής της HSBC τον καλύπτει εδώ και καιρό.
Γενικά θα πρέπει να αναμένονται νέα report και για τις τρεις ελληνικές εταιρείες από την επενδυτική τράπεζα στο επόμενο διάστημα.