Στην εποχή των μεγάλων έργων και των μεγάλων επενδύσεων από το εξωτερικό, ο ρόλος των συμβούλων με τη διεθνή υπογραφή έχει εκτοξευθεί.
Οι 4 μεγάλες επιχειρήσεις παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών (ΕΥ, Deloitte, PwC και KPMG είδαν τους τζίρους τους να αυξάνονται κατά 70% τα τελευταία δύο χρόνια, αφού ο κάθε δημόσιος λειτουργός θέλει να «έχει το κεφάλι του ήσυχο» με μια υπογραφή διεθνούς κύρους. ΕΥ, Deloitte, PwC έκλεισαν τη χρονιά με τζίρο 120 εκατ. ευρώ (!) εκάστη, ενώ λιγότερα (περίπου τα μισά) αναλογούν για την KPMG.
Στο παιχνίδι τώρα τελευταία μπαίνει και η Grand Thorton που διεκδικεί κι αυτή θέση στο «πρωτάθλημα» των «υπογραφών κύρους» στα μεγάλα δημόσια και ιδιωτικά έργα.
Ο ανταγωνισμός μεταξύ αυτών των εταιρειών κάθε άλλο παρά ευγενής είναι.
Πρόσφατα η Deloitte έχασε τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά που τα κέρδισε η EY, η οποία έβαλε την υπογραφή της και στο rebranding της Εθνικής Τράπεζας.