Την προηγούμενη εβδομάδα ο Δικέφαλος έχασε στην Τούμπα με 0-2 αλλά έκανε την ανατροπή που του δίνει το προβάδισμα.Ο ΠΑΟΚ θέλει να υπερασπιστεί το 3-2 του πρώτου αγώνα της Τούμπας και να πανηγυρίσει την πρόκριση του στα play offs του Champions League (20:30, Epsilon).

Παρακολουθήστε την σπουδαία αναμέτρηση από την «Otkrytiye Arena» στο pronews.gr

-Τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ μετά την Βασιλεία απέκλεισε και την Σπαρτάκ Μόσχας και πλέον θα αντιμετωπίσει στα play offs την Μπενφίκα ή την Φενέρμπαξε!

-Άλλο ενα λεπτό κι η αγωνία στο κατακόρυφο… Οφσάιντ ο Ζε Λουίς!

Η Σπαρτάκ όλη μπροστά κι ο ΠΑΟΚ όλος πίσω…

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος και τρία λεπτά απέχει ο ΠΑΟΚ από τα play offs.

90′: Περιμένοντας τις καθυστερήσεις

88′: Ο Λημνιός κερδίζει το κόρνερ και πολύτιμο χρόνο…

85′: Κόντρα επίθεση μετά από ώρα για τον ΠΑΟΚ κακό πλασέ του Λημνιού!

84′: Άστοχο σουτ του Ζόμπνιν…

Τώρα είναι λογικό να έχει μπει και ο παράγοντας κόπωση στην συνολική εξίσωση του αγώνα

83′: Με 9 για λίγο οι Ρώσοι καθώς ο Γκλουσακόφ φαίνεται να έχει πρόβλημα…

Ο ΠΑΟΚ διώχνει εύκολα από την άμυνα του, αλλά αν και με παίκτη παραπάνω δυσκολεύεται να κρατήσει τη μπάλα και να βγει μπροστά με αξιώσεις.

79′: Σάκχοφ αντί Πέλκα η 3η αλλαγή και του ΠΑΟΚ

76′: Σουτ του Ζόμπνιν η μπάλα ένα μέτρο από το δοκάρι αν και ήταν χωρίς πίεση στον άξονα!

76′: Μελγκαρέχο αντί Κομπάροφ η 3η αλλαγή της Σπαρτάκ.

75′: Εντελώς άστοχη η κεφαλιά του Ζε Λουίς!

75′: Όλη η Σπαρτάκ τώρα μπροστά

72′: Νέο σουτ του Πέλκα πάνω από το δοκάρι!

Παίζουν με τη φωτιά οι ασπρόμαυροι χάνοντας ευκαιρίες και κάνοντας λάθη πολύ εύκολα!

71′: Απο επίθεση του ΠΑΟΚ και νέο λάθος του Βαρέλα η Σπαρτάκ κέρδισε κόρνερ και ο Ζόμπνιν με προβολή έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι!

69′: Από το κόρνερ του ΠΑΟΚ και το λάθος τους Κάνιας η Σπαρτάκ βγήκε στην κόντρα με τον Σαμέντοφ να γυρίζει στον Ζε Λουίς που έχασε την ευκαιρία σουτάροντας άστοχα!

68′: Πάλι ο Πέλκας, ξανά ο Μαξιμένκο σε κόρνερ!

66′: Κλέβει ο Πέλκας φτάνει έξω από την περιοχή σουτάρει κι ο Μαξιμένκο με γροθιές διώχνει σε κόρνερ!

65′: ‘Εξω ο Βιεϊρίνια που δεν έχει άλλες δυνάμεις, μέσα ο Χατσερίντι κι ο Κρέσπο γίνεται ξανά αριστερός μπακ.

62′: Λάθος του Κάνιας, η Σπαρτάκ στην αντεπίθεση κακή πάσα του Ζε Λουίς στον Γκλουσακόφ και χαμένη ευκαιρία!

60′: Διπλή προσποίηση και σουτ του Ουάρντα η μπάλα δίπλα από το δοκάρι!

Έχασε την αυτοσυγκέντρωση του ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο τρίλεπτο!

58′: Ο Γκλουσακόφ ωραία πάσα στον Ζόμπνιν που επίσης ανοίγει το κοντρολ και χάνει την ευκαιρία!

57′: Λάθος του ΠΑΟΚ στη μεσαία γραμμή, βαθιά μπαλιά στον Πρόμες, που ανοίγει το κοντρολ και προλαβαίνει ο Πασχαλάκης.

56′: Τριπλή χαμένη ευκαιρίοα για τον ΠΑΟΚ με Πέλκα, Ουάρντα και Πρίγιοβιτς να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα!

55′: Ατομική προσπάθεια του Ζόμπνιν που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει εντελώς αστοχα.

53′: Δεν έχει αφήσει την Σπαρτάκ να περάσει το κέντρο ο ΠΑΟΚ, αλλά δεν απειλεί κιόλας

49′: Έξυπνη εκτέλεση προς τον Μαουρίτσιο που σουτάρει άστοχα…

48′: Λάθος της ρωσικής άμυνας ο Πέλκας κάνει το πλασέ και η μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεση έχουμε νέο κόρνερ…

46′: Ο Λημνιός στην περιοχή κάνει την σέντρα και ζητάει χέρι, αλλά ο Μπουκέ σωστά δείχνει κόρνερ.

46′: Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο.

-Ουάρντα αντί Ελ Καντουρί η πρώτη κίνηση Λουτσέσκου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Σπάρτακ είχε το δοκάρι με το παραλίγο αυτογκόλ του Κάνιας, όμως τη μεγάλη φάση την είχε ο ΠΑΟΚ με την τρομερή χαμένη ευκαιρία του Πρίγιοβιτς.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

45′: Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

38′: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαμένη ευκαιρία από τον Πρίγιοβιτς ο οποίος από τα 2 μέτρα έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά έξω. Όλοι τραβάνε τα μαλλιά τους!

32′: ΚΟΚΚΙΝΗ στον Λουίς Αντριάνο! Ο Βραζιλιάνος έριξε αγκωνιά στον Κρέσπο κι ο Γάλλος διαιτητής Μπουκέ απέβαλλε τον επιθετικό της Σπαρτάκ.

29′: Κάθετη του Λουίς Αντριάνο, ο ΕΛ Καντουρί είναι εκεί και καλύπτει με προβολή!

28′: Ο ΠΑΟΚ στην κόντρα ο Πέλκας βρίσκεται στην περιοχή αλλά με το αριστερό πλασάρει σαν… αμυντικός

26′: ΔΟΚΑΡΙ για την Σπαρτάκ με την κεφαλιά του Κάνιας να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη! Αυτή είναι η μεγάλη φάση της Σπαρτάκ!

25′: Ανόητο φάουλ του Μάτος με το χέρι στον Πρόμες που φέρνει όλη την Σπαρτάκ στην περιοχή του ΠΑΟΚ ενώ ο Βραζιλιάνος πήρε και κάρτα.

18′: Ο Πέλκας κλέβει κι ο ΠΑΟΚ βγαίνει στην κόντρα 2 εναντίον 2 όμως ο Τζίκια με προβολή αυτοθυσίας προλαβαίνει την πάσα προς τον Πρίγιοβιτς. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

17′: Ο Τασάεφ κερδίζει στην κόντρα τον Βιεϊρίνια, αλλά δεν μπορεί να βγάλει την σέντρα.

16′: Μακρινό σουτ του Τασάεφ η μπάλα στην κερκίδα…

15′: Χωρίς τελική η Σπαρτάκ μέχρι στιγμής στο παιχνίδι και χωρίς να έχει πλησιάσει στην περιοχή του ΠΑΟΚ…

10′: Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ με το σουτ του Πρίγιοβιτς να καταλήγει στα χέρια του Μαξιμένκο!

8:’ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ από την σέντρα του Πέλκα στο πρώτο δοκάρι όπου δεν πρόλαβε ο Πρίγιοβιτς!

5′: Κόρνερ για την Σπαρτάκ με εκτελεστή τον Πρόμες. Διώχνει ο Κάνιας.

4′: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής το παιχνίδι με μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

1′: Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις:
Σπαρτάκ: Μαξιμένκο, Εσένκο, Ζιγκό, Τζικία, Κομπάροφ, Γκλουσακόφ, Φερνάντο, Ζόμπνιν, Τασάεφ, Λουίζ Αντριάνο, Πρόμες.
Στον πάγκο για την Σπαρτάκ: Ρεμπρόβ, Πέτκοβιτς, Ζε Λουίς, Σαμέντοφ, Μελγκαρέγιο, Τιμοφέεφ, Πόποφ
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκη, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιό, Ελ Καντουρί, Πέλκα, Πρίγιοβιτς
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ θα είναι οι: Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίδης, Σάκχοφ, Ζαμπά, Ουάρντα, Ακπόμ