Ένα ακόμη ποδοσφαιρικό… έπος έγραψε στην λαμπρή ιστορία της η Λίβερπουλ, καθώς νίκησε με 4-3 τη Ντόρτμουντ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League, αν και η Μπορούσια προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 στο “Άνφιλντ” (1-1 το πρώτο ματς στην Βεστφαλία).

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ 5ο λεπτό με τον Χένριχ Μχιταριάν και στο 9′ ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 0-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Αφού μείωσε στο 48′ ο Ντιβόκ Ορίγκι, ο Μάρκο Ρόις έκανε το 1-3 στο 57′ και όμως η Μπορούσια δεν πήρε την πρόκριση, η οποία φάνταζε σίγουρη. Σίγουρη ήταν και η Μίλαν στον τελικό του Champions League στην Πόλη μετά το 3-0, αλλά ακολούθησε το σοκ!

Ο Φελίπε Κοουτίνιο μείωσε στο 66′, ο Μαμαντού Σακό ισοφάρισε σε 3-3 στο 77′ και ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, ο Ντέγιαν Λόβρεν, λύτρωσε τους “κόκκινους” στο 91′.