Ήττα-σοκ για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Κολωνία στην έδρα της, χάνοντας έδαφος στη μάχη που δίνει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα .

Η BVB βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα από γκολ του Σκίρι και δεν κατάφερε να αντιδράσει κόντρα στην Κολωνία, η οποία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον ίδιο παίκτη στο 61′. Ο Θόργκαν Αζάρ πέρασε στο ματς ως αλλαγή και μείωσε το σκορ αμέσως μετά, αλλά η Μπορούσια δεν απέφυγε την εντός έδρας ήττα, αφού ο Χάαλαντ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τέλος.

Η Ντόρτμουντ έμεινε έτσι τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή, όπου παραμένει η Μπάγερν Μονάχου, μετά τη νέα νίκη με 3-1 επί της Στουτγκάρδη εκτός έδρας. Οι “Βαυαροί” δυσκολεύτηκαν αρκετά στο ματς, αφού βρέθηκαν να “κυνηγούν” στο σκορ μετά το γκολ του Κουλιμπαλί στο 20′.

Ο Κόμαν ισοφάρισε στο 38′, αλλά ένα λεπτό αργότερα λίγο έλειψε να ΄πάρουν ξανά το προβάδισμα οι γηπεδούχοι, με το VAR να ακυρώνει όμως γκολ του Φέρστερ. Ο Λεβαντόφκσι είχε έτσι την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 45+2′ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο τέλος, ο Ντάγκλας Κόστα.