Μουντιάλ: Η Αργεντινή θριάμβευσε κόντρα στην Κροατία και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό (3-0) (upd)

Η Αργεντινή περιμένει τον νικητή του ματς Γαλλία-Μαρόκο στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (18/12)

(Ανανέωση αρχικού κειμένου 22:59). Η Αργεντινή έφερε εις πέρας την «αποστολή» και πέρασε στον τελικό του Μουντιάλ. Λιονέλ Μέσι και Χούλιαν Άλβαρες «πάτησαν» την άμυνα της Κροατίας, έφτιαξαν το τελικό 3-0 και επανέφεραν την ομάδα της Λατινικής Αμερικής σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 8 χρόνια.

Η Αργεντινή έκανε μια άκρως πειστική εμφάνιση κόντρα στην Κροατία, έκανε την αντίπαλο της να μην μπορεί να γίνει απειλητική και -με κορυφαίους τους Μέσι και Άλβαρες- έφτασε στο 3-0 που την έστειλε στον τελικό του Μουντιάλ.

Πλέον, η “αλμπισελέστε” περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, που θα προκύψει από το Γαλλία – Μαρόκο.

Οι δυο ομάδες έδειξαν διάθεση στο πρώτο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τόσο η Αργεντινή όσο και η Κροατία δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τους Λιονέλ Μέσι και Λούκα Μόντριτς. Έπαιξαν χωρίς να πάρουν ρίσκο. Οι αντίπαλοι πρόσεξαν πολύ καλά τα μετόπισθεν, με την “χρβάτσκα” να έχει λίγο καλύτερη εικόνα. Φάση σε εστία είδαμε με τη συμπλήρωση 22΄λεπτών αγώνα, με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει την προσπάθεια του Έντσο Φερνάντες.

Στη συνέχεια όμως η Αργεντινή… ανέβασε στροφές, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Κροατίας κι έφτασε μέσα σε λίγα λεπτά στο 2-0. Στο 32 ο Άλβαρες ανατράπηκε από τον Λιβάκοβιτς και ο Λιονέλ Μέσι στάθηκε εύστοχος από τα 11 βήματα για το 1-0. Δυο λεπτά μετά, η “αλμπισελέστε” βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μέσι να “τσιμπά” προ του Μπρόζοβιτς. Ο Χούλιαν Άλβαρες έκανε… κούρσα 60 μέτρων, πήρε τρεις κόντρες και σκόραρε με κοντινό πλασέ για το 2-0! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει δύσκολα την κεφαλιά του ΜακΆλιστερ (44′).

Η Κροατία προχώρησε σε αλλαγές στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και έβγαλε ένα πιο επιθετικό πρόσωπο, πιέζοντας τα καρέ της Αργεντινής. Η “αλμπισελέστε”, όμως, δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της καν να σουτάρει προς την εστία της, ενώ στο 58′ είδε τον Μέσι να πιάνει -υπό πίεση- σουτ λίγο έξω από την μικρή περιοχή της “χρβάτσκα” και τον Λιβάκοβιτς να τον… νικάει.

Αν και είχε αφήσει την Κροατία να την πρωτοβουλία, η Αργεντινή προχώρησε και αυτή σε αλλαγές και περιόρισε την αντίπαλο της (έβαλε τρίτο στόπερ ο Σκαλόνι). Η “χρβάτσκα” δεν είχε τρόπο να απειλήσει και η “αλμπισελέστε” έκανε το 3-0 με υπέροχο τρόπο., σφραγίζοντας τη νίκη της. Ο Μέσι “χόρεψε” τον Γκβάρντιολ, “έσπασε” για τον Άλβαρεζ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση.

Η πιο σημαντική στιγμή μέχρι το τέλος του αγώνα ήρθε στο 81′. Ήταν η στιγμή της αλλαγής του Λούκα Μόντριτς. Ο ηγέτης της εθνικής Κροατίας είχε μόλις ολοκληρώσει την “τεράστια” παρουσία του στην “χρβάτσκα” και δέχθηκε το χειροκρότημα όλων.