Χριστοπωλητή, όταν σε πλήρωνε το pronews.gr, ήταν καλά;

Παλικαρίσια προσπάθεια από την Εθνική Ελλάδας αλλά ήττα με 1-0 από την Γαλλία στο Παρίσι

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους Γάλλους το πέτυχε ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 55'

Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε κόντρα στην δευτεραθλήτρια κόσμου Γαλλία, ωστόσο ηττήθηκε με 1-0 στο Παρίσι.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους Γάλλους το πέτυχε ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 55′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Μαυροπάνος, ο οποίος έκανε ανόητη προβολή και χτύπησε στο κεφάλι τον Γκριεζμάν.

Live:

Tέλος στο ματς

90+5′ Σουτ του Εμπαπέ το οποίο σταματάει ο Βλαχοδήμος

14 λεπτά οι καθυστερήσεις

90′ Μακρινό σουτ του Καμαβινγκά το οποίο δεν απειλεί τον Βλαχοδήμο

88′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία με τον Εμπαπέ να στρώνει την μπάλα στον Ντεμπελέ και τον δεύτερο να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι του

Δυστυχώς για τη μαχητική Ελλάδα τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα τα ήθελε. Ο Μαυροπάνος ήταν μοιραίος για την ομάδα του και πλέον στα εναπομείναντα λεπτά είναι δύσκολο να αλλάξει κάτι.

87′: Από το κόρνερ ο Ντεμπελέ ξεχύνεται στην αντεπίθεση πασάρει στον Εμπαπέ που κάνει νέο γύρισμα και χάνεται η ευκαιρία

87′: Εξαιρετική κόντρα της Ελλάδας σουτ του Φούντα κόντρα και κόρνερ

69′: Ευκαιρία για την Εθνική με το μπάσιμο Μπάλντοκ και στην κόντρα ο Λαόθ θεωρεί ότι ο Μαυροπάνος έριξε τον Κόλο Μουανί και τον αποβάλλει

55′ Αυτή τη φορά σκοράρει ο Εμπαπέ και 1-0 η Γαλλία.

Επανάληψη δίνει ο Λαόθ.

Ο Βλαχοδήμος έπιασε το πέναλτι το Εμπαπέ!

49′ Κέρδισαν πέναλτι οι Γάλλοι
Ο Μαυροπάνος κάνει ανόητο πέναλτι με τάκλιν πολύ ψηλά και βρίσκει στο κεφάλι τον Γκριεζμάν

Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο

Τέλος Α’ ημιχρόνου

44′: Μεγάλη επέμβαση Βλαχοδήμου στο πλασέ του Κουντέ και στη συνέχεια διώχνει ο Μαυροπάνος

26′: Εξαιρετικός Μπάλντον κάνει τη σέντρα διώχνουν οι Γάλλο και το σουτ του Μπακασέτα μπλοκάρει ο Μενιάν

24′: Ο Μπακασέτας στην εκτέλεση και η μπάλα χαμηλά διπλα από το πρώτο δοκάρι

12′: Νέα φάση για τους Γάλλους με τον Κομάν να αστοχεί στο σουτ

11′: Ατομική ενέργεια Εμπαπέ και γύρισμα ο Βλαχοδήμος βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια έχουμε φάουλ στον Τσιμίκα

7′: Ταχύτατα οι Γάλλοι βγαίνουν μπροστά με τον Κομάν να κάνει το γύρισμα και τον Εμπαπέ να αστοχεί στο κοντινό σουτ

5′: Φάση διαρκείας στα ελληνικά καρέ και κόρνερ με τους Γάλλους να ζητούν και πάλι πέναλτι

4′ Η Γαλλία μέχρι στιγμής έχει την κατοχή.

1′ Ξεκίνησε το ματς.

Η ενδεκάδα της Ελλάδας

Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Μασούρας, Γιακουμάκης.

Η ενδεκάδα της Γαλλίας

Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Κονατέ, Τεό Ερναντέζ, Καμαβινγκά, Τσουαμενί, Γκριεζμάν, Κομάν, Μπαπέ, Κόλο Μουανί.

Η Εθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει (21:45, Alpha, Novasports) τη Γαλλία για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.