Μόνο για δυόμιση περιόδους άντεξε η Χίμκι των 10 παικτών κόντρα στην Φενέρ.

Η τούρκικη ομάδα πέρασε με 73-64 από την Μόσχα, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, και περιμένει να δει τι θα κάνει και ο Ολυμπιακός, με τον οποίο δίνει «μάχη» για την 2η θέση.

Το ματς ήταν στα ίσια σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μικρή διαφορά στο 30′ (53-59), την οποία έφτασαν σε διψήφια τιμή (55-67, 12′).

Ουαναμέικερ (14π.), Νάναλι (12π.), Μέλι (12π., 10ρ.) και Σλούκας (11π.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

Σβεντ (19π., 8ασ.), Γκιλ (12π., 8ρ.) και Τόμας (10π., 7ρ.) έκαναν καλή εμφάνιση για την Χίμκι.

Η Φενέρ μπήκε πολύ καλά στον αγώνα στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα (0-7, 3′). Η Χίμκι, όμως, έκανε αντεπίθεση (8-7, 6′), με τον Σβεντ να παίρνει… φωτιά πίσω από τα 6.75 (16-11, 8′) και τον Σλούκα να κάνει το 18-20 στο 10′, με τρίποντο στη λήξη της περιόδου. Το σκορ συνέχιζε να εναλλάσσεται και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει (28-28, 15′), με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 38-37 (20′).

Στην τρίτη περίοδο, η ίδια ιστορία, μέχρι που ο Σλούκας έβαλε 3/3 βολές – τεχνική και φάουλ ο Τόμπσον – για το 52-55, με την Φενέρ να κρατά το προβάδισμα στο 30′ (53-59). Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και η διαφορά πήγε σε διψήφια τιμή (55-67, 32′), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μην κινδυνεύει και να φτάνει στη νίκη (64-73).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-37, 53-59, 64-73

Πηγή: gazzetta.gr